Przegląd choroby
Stwardnienie rozsiane
W krajach Grupy Wyszehradzkiej (V4) stwierdzono umiarkowane ograniczenia w dostępie do leczenia i diagnostyki stwardnienia rozsianego, mierzone za pomocą wskaźnika GAP. Wyniki różnią się umiarkowanie pomiędzy poszczególnymi krajami, a różnica między krajem o najwyższej i najniższej punktacji wynosi ponad 14 punktów. Główną przyczyną stosunkowo niekorzystnej oceny jest bardzo niski odsetek pacjentów leczonych z wykorzystaniem modulatorów receptora sfingozyno-1-fosforanowego drugiej generacji we wszystkich krajach V4.
Porównanie krajów
Ogólny GAP - Stwardnienie rozsiane
Zgodność z wytycznymi
W wytycznych praktyki klinicznej znaleziono pozytywne rekomendacje dla 12 leków stosowanych w leczeniu stwardnienia rozsianego i niemal wszystkie z nich (10-11 leków w zależności od kraju) jest dostępnych dla pacjentów ze stwardnieniem rozsianym w regionie państw V4.
Obciążenie populacji
DALY* - W przeliczeniu na 100 000
*disability adjusted life-years
Populacja docelowa
modulatory receptora sfingozyno-1-fosforanowego drugiej generacji
Dostęp do leków
Liczba leczonych pacjentów (2022)
Dostęp do leków
Populacja leczona (%)*
modulatory receptora sfingozyno-1-fosforanowego
drugiej generacji (S1P 2G)
*odsetek populacji potencjalnie kwalifikującej się do leczenia S1P 2G
Główne zagadnienia
- Średni czas oczekiwania na refundację leków stosowanych w stwardnieniu rozsianym w krajach grupy V4 wynosi 2,2 roku. Różnica pomiędzy najkrótszym i najdłuższym średnim czasem oczekiwania na refundację w tych krajach wynosi 1,6 roku.
- Refundacja modulatorów receptora 1-fosforanu sfingozyny drugiej generacji była dopiero wdrażana w krajach V4 w latach 2021-2022, w związku z czym odsetek populacji docelowej leczonej tymi lekami był bardzo niski: 0-9% we wszystkich krajach V4.
- Obciążenie populacji w krajach V4 jest znacznie niższe niż średnio w Unii Europejskiej. W ostatnich latach w krajach V4 obserwowano tendencję spadkową lub stabilizację wartości DALY.
Projekt
Zmierzono różnice w dostępie do leków innowacyjnych i diagnostyki w wybranych obszarach terapeutycznych w krajach Grupy Wyszehradzkiej (V4) (Polska, Węgry, Czechy i Słowacja).