Przegląd choroby
Ostra Białaczka Szpikowa (AML)
W większości krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4) zidentyfikowano znaczące ograniczenia w dostępie do diagnostyki i leczenia AML. Uzyskane wyniki plasują wskaźnik dotyczący AML na średnim poziomie wśród ocenianych chorób. Zróżnicowanie wyników pomiędzy poszczególnymi krajami jest umiarkowane - różnica między najwyższym a najniższym rezultatem to 17 punktów. Główną przyczyną niezadowalającej oceny jest poważnie ograniczony dostęp do nowych leków w regionie V4 ze względu na brak lub rygorystyczne kryteria refundacji. Pomimo ograniczeń systemowego finansowania ogółu uwzględnionych w analizie leków stosowanych w AML, odsetek pacjentów leczonych podgrupą wybranych preparatów jest wysoki. Obszarem, który podnosi łączny wynik we wszystkich państwach, jest stosunkowo dobry dostęp do diagnostyki AML oraz relatywnie krótki czas oczekiwania na refundację (w porównaniu z innymi chorobami).
Porównanie krajów
Ogólny GAP - AML
Zgodność z wytycznymi
W wytycznych praktyki klinicznej (NCCN) znaleziono pozytywne rekomendacje dla 10 leków stosowanych w leczeniu AML. Od 3 do 6 z nich jest dostępnych dla chorych na AML w poszczególnch krajach V4.
Obciążenie populacji
DALY* - W przeliczeniu na 100 000
*disability adjusted life-years
Populacja docelowa
Wybrane leki
Dostęp do leków
Liczba leczonych pacjentów (2023)
Dostęp do leków
POPULACJA LECZONA - wybrane leki (%)*
*odsetek populacji potencjalnie kwalifikujący się do leczenia wybranymi lekami: Rydapt, Venclyxto, Xospata, Tibsovo, Vanflyta
Główne zagadnienia
- Średni czas oczekiwania na refundację leków stosowanych w AML w krajach V4 wynosi niemal 2,8 roku. Różnica pomiędzy najkrótszym i najdłuższym średnim czasem oczekiwania na refundację w poszczególnych krajach wynosi 1,9 roku.
- Stosowanie wybranych nowych leków w populacji docelowej jest wysokie i wynosi od ponad 50% w Czechach i na Węgrzech do blisko 90% a Słowacji.
- Obciążenie DALY (disability adjusted life-years) związane z AML w krajach V4 jest niższe (do 10%) niż średnia w Unii Europejskiej.
Projekt
Zmierzono różnice w dostępie do leków innowacyjnych i diagnostyki w wybranych obszarach terapeutycznych w krajach Grupy Wyszehradzkiej (V4) (Polska, Węgry, Czechy i Słowacja).
Do pobrania
Ostra Białaczka Szpikowa (AML)
Kluczowe fakty
Ostra Białaczka Szpikowa (AML)
Raport dla specjalistów
PowerBI 2025
Ostra Białaczka Szpikowa (AML)
Raport dla specjalistów
PowerBI 2024
Ostra Białaczka Szpikowa (AML)
Raport dla specjalistów
PowerBI 2023
Ostra Białaczka Szpikowa (AML)
Raport dla specjalistów
PowerBI 2022