Przegląd choroby
Ostra Białaczka Szpikowa (AML)
W większości krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4) zidentyfikowano znaczące ograniczenia w dostępie do diagnostyki i leczenia AML. Uzyskane wyniki plasują wskaźnik dotyczący AML na średnim poziomie wśród ocenianych chorób. Wyniki znacząco różnią się w poszczególnych krajach - różnica między najwyższym a najniższym rezultatem przekracza 31 punktów. Główną przyczyną niezadowalającej oceny jest poważnie ograniczony dostęp do nowych leków w regionie V4 ze względu na brak lub rygorystyczne kryteria refundacji. Pomimo ograniczeń systemowego finansowania ogółu uwzględnionych w analizie leków stosowanych w AML, odsetek pacjentów leczonych podgrupą wybranych preparatów w Czechach i na Słowacji jest bardzo wysoki. Obszarem, który podnosi łączny wynik we wszystkich państwach, jest stosunkowo dobry dostęp do diagnostyki AML oraz relatywnie krótki czas oczekiwania na refundację (w porównaniu z innymi chorobami).
Porównanie krajów
Ogólny GAP - AML
Zgodność z wytycznymi
W analizowanych wytycznych praktyki klinicznej znaleziono pozytywne rekomendacje dla 6 leków stosowanych w leczeniu AML. Od 3 do 5 z nich jest dostępnych dla chorych na AML w poszczególnch krajach V4.
Obciążenie populacji
DALY* - W przeliczeniu na 100 000
*disability adjusted life-years
Populacja docelowa
Wybrane leki
Dostęp do leków
Liczba leczonych pacjentów (2022)
Dostęp do leków
POPULACJA LECZONA - wybrane leki (%)*
*odsetek populacji potencjalnie kwalifikujący się do leczenia wybranymi lekami: Rydapt, Venclyxto, Xospata.
Główne zagadnienia
- Średni czas oczekiwania na refundację leków stosowanych w AML w krajach V4 wynosi niemal 2,8 roku. Różnica pomiędzy najkrótszym i najdłuższym średnim czasem oczekiwania na refundację w poszczególnych krajach wynosi 1,2 roku.
- Stosowanie wybranych nowych leków w populacji docelowej jest bardzo zróżnicowane i wynosi około 20% na Węgrzech i w Polsce oraz ponad 80% na Słowacji i w Czechach.
- Obciążenie DALY (disability adjusted life-years) związane z AML w krajach V4 jest niższe (do 10%) niż średnia w Unii Europejskiej.
Projekt
Zmierzono różnice w dostępie do leków innowacyjnych i diagnostyki w wybranych obszarach terapeutycznych w krajach Grupy Wyszehradzkiej (V4) (Polska, Węgry, Czechy i Słowacja).