Analiza widoczna na stronie bazowana jest na danych z najnowszej edycji (2024).

Użyj przełącznika, aby wyświetlić analizę z poprzedniej edycji (również w SK, HU i CS).

Przegląd choroby

Rak płuc (NSCLC)

Analiza GAP dla niedrobnokomórkowego raka płuca (NSCLC) ujawniła umiarkowane ograniczenia w dostępie zarówno do diagnostyki, jak i leczenia. Łączny wskaźnik różni się w poszczególnych krajach, a różnice wynoszą 17 punktów. Różnice wynikają głównie z ograniczonego dostępu do zarejestrowanych leków, spowodowanego brakiem refundacji lub ograniczeniami refundacyjnymi, w tym ograniczeniami w dostępie do leków z grupy inhibitorów PD-1/PD-L, które skutkowało niskim odsetkiem pacjentów leczonych tą grupą leków.

Porównanie krajów

Ogólny GAP - NSCLC

Polska

68

Węgry

62.9

Czechy

57.2

Słowacja

51.4

Zgodność z wytycznymi

Spośród 27 leków zalecanych w wytycznych praktyki klinicznej ESMO na 2020 r. średnio około 44–63% jest dostępnych w krajach V4. Istnieją zauważalne rozbieżności w dostępie do nowo dopuszczonych do obrotu leków - wyniki różniły się w poszczególnych krajach o 19 punktów procentowych.

Od rejestracji do refundacji

Obciążenie populacji

DALY* - W przeliczeniu na 100 000

*disability adjusted life-years

Populacja docelowa

pd-1/pd-l1

Dostęp do leków

Liczba leczonych pacjentów (2022)

Dostęp do leków

Populacja leczona (%)

Główne zagadnienia

  • Średni czas oczekiwania na refundację leków stosowanych w NSCLC w krajach V4 wynosi ponad 2,8 roku. Różnica pomiędzy najkrótszym i najdłuższym średnim czasem oczekiwania na refundację w poszczególnych krajach wynosi 2 lata.
  • Odsetek pacjentów w populacji docelowej leczonych lekami z grupy inhibitorów PD-1/PD-L1 w krajach V4 był bardzo zróżnicowany: od 6% na Słowacji do 48% w Polsce.
  • Obciążenie populacji, określane jako DALY (disability adjusted life-years - lata życia skorygowane niepełnosprawnością) w przypadku raka płuca, jest znaczne we wszystkich krajach V4.

Projekt

Zmierzono różnice w dostępie do leków innowacyjnych i diagnostyki w wybranych obszarach terapeutycznych w krajach Grupy Wyszehradzkiej (V4) (Polska, Węgry, Czechy i Słowacja).