Analiza widoczna na stronie bazowana jest na danych z najnowszej edycji (2024).

Użyj przełącznika, aby wyświetlić analizę z poprzedniej edycji (również w SK, HU i CS).

Przegląd choroby

Rak Jajnika

W analizie GAP ujawniły się umiarkowane do poważnych ograniczenia w dostępie do leczenia i diagnostyki raka jajnika w krajach Grupy Wyszehradzkiej (V4). Wyniki są zróżnicowane pomiędzy poszczególnymi krajami, a różnica między najwyższym a najniższym wynikiem wynosi 22 punkty. Główną przyczyną niezadowalających wyników krajów jest ograniczony dostęp do zarejestrowanych leków w krajach V4, co przekłada się na niski odsetek pacjentek stosujących inhibitory PARP w niektórych krajach.

Porównanie krajów

Ogólny GAP - Rak Jajnika

Polska

69.8

Węgry

59.2

Czechy

74.4

Słowacja

52.5

Zgodność z wytycznymi

Trzy leki stosowane w leczeniu raka jajnika były rekomendowane w wytycznych praktyki klinicznej. Tylko 2 z nich są dostępne dla chorych na raka jajnika w każdym z krajów V4, co przekłada się na wynik 67% dla wskaźnika zgodności z wytycznymi.

Od rejestracji do refundacji

Obciążenie populacji

DALY* - W przeliczeniu na 100 000

*disability adjusted life-years

Populacja docelowa

inhibitorY parp

Dostęp do leków

Liczba leczonych pacjentów (2022)

Dostęp do leków

Populacja leczona (%)

Główne zagadnienia

  • Średni czas oczekiwania na refundację leków stosowanych w leczeniu raka jajnika w krajach grupy V4 wynosi 5,5 roku. Różnica pomiędzy najkrótszym i najdłuższym średnim czasem oczekiwania na refundację w poszczególnych krajach wynosi 4,7 roku.
  • Około 50% pacjentek z rakiem jajnika z grupy V4, u których potencjalnie można zastosować inhibitory PARP, było faktycznie leczonych jednym z tych leków. Zakres leczenia jest jednak skrajnie zróżnicowany w poszczególnych krajach V4 - od 15% na Słowacji, przez 37% na Węgrzech do 72% w Polsce i Czechach.
  • Obciążenie DALY (disability adjusted life-years) w większości krajów V4 jest znacznie powyżej średniej Unii Europejskiej. Jedynym wyjątkiem jest Słowacja, gdzie najnowsze dane dotyczące obciążenia DALY są dokładnie na poziomie średniej unijnej.

Projekt

Zmierzono różnice w dostępie do leków innowacyjnych i diagnostyki w wybranych obszarach terapeutycznych w krajach Grupy Wyszehradzkiej (V4) (Polska, Węgry, Czechy i Słowacja).