Analiza widoczna na stronie bazowana jest na danych z najnowszej edycji (2025).

Użyj przełącznika, aby wyświetlić analizy z poprzednich edycji (dla edycji 2022-2023 również w SK, HU i CS).

Przegląd choroby

Chłoniaki

W krajach Grupy Wyszehradzkiej (V4) zaobserwowano znaczny poziom ograniczeń w diagnostyce i dostępie do najnowszych opcji leczenia chłoniaków, mierzony za pomocą skali GAP. Wyniki bardzo różnią się przy tym w poszczególnych krajach, a rezultat Polski i Czech – ponad 55 punktów jest ponad 2 razy wyższy niż wynik w najniżej ocenionych Węgrzech. Główną przyczyną tych ograniczeń GAP w krajach grupy V4 jest brak refundacji lub poważne ograniczenia refundacyjne, jakie dotyczą większości leków uwzględnionych w analizie, a także niski odsetek pacjentów leczonych z wykorzystaniem terapii CAR–T.

W ramach projektu V4 GAP w edycji 2025 przeprowadziliśmy aktualizację metodologiczną dla tej jednostki chorobowej, która obejmowała zmianę wybranych leków oraz uwzględnienie amerykańskich wytycznych NCCN dotyczących nowotworów hematoonkologicznych. Szczegóły znajdziesz w tym dokumencie.

Porównanie krajów

Ogólny GAP - Chłoniaki

Polska

58.0

Węgry

26.3

Czechy

55.3

Słowacja

35.0

Zgodność z wytycznymi

Spośród 28 leków zalecanych w wytycznych praktyki klinicznej NCCN 50-60% jest dostępnych w krajach V4 z wyjątkiem Węgier, w których możliwość finansowania dotyczy jedynie niespełna 30% rekomendowanych terapii.

Od rejestracji do refundacji

Obciążenie populacji

DALY* - W przeliczeniu na 100 000

*disability adjusted life-years

Populacja docelowa

car-t

Dostęp do leków

Liczba leczonych pacjentów (2023)

Dostęp do leków

POPULACJA LECZONA (%) CAR-t

Główne zagadnienia

  • Średni czas oczekiwania na refundację leków stosowanych w leczeniu chłoniaków w krajach grupy V4 wynosi 3,3 roku. Różnica między najkrótszym a najdłuższym średnim czasem oczekiwania na refundację w poszczególnych krajach wynosi 0,9 roku.
  • Odsetek pacjentów w populacji docelowej leczonych CAR–T jest bardzo niski, szacuje się, że w 2023 r. wyniósł około 15% w Polsce i 7% w Czechach, terapia ta nie była natomiast dostępna na Węgrzech i na Słowacji
  • Obciążenie latami życia skorygowanymi niesprawnością (DALY) w krajach V4 jest o około 10-15% niższe niż średnia UE. Podobnie jak w całej UE, w latach 2005-2019 w krajach V4 zaobserwowano stabilizację wartości tego wskaźnika.

Projekt

Zmierzono różnice w dostępie do leków innowacyjnych i diagnostyki w wybranych obszarach terapeutycznych w krajach Grupy Wyszehradzkiej (V4) (Polska, Węgry, Czechy i Słowacja).