Przegląd choroby
Chłoniaki
W krajach Grupy Wyszehradzkiej (V4) zaobserwowano umiarkowany poziom ograniczeń w diagnostyce i dostępie do leczenia chłoniaków, mierzony za pomocą skali GAP. Wyniki różnią się w poszczególnych krajach, a różnica między najwyższym a najniższym wynikiem wynosi 29 punktów. Główną przyczyną tych ograniczeń GAP w krajach grupy V4 jest brak refundacji lub poważne ograniczenia refundacyjne, jakie dotyczą większości leków uwzględnionych w analizie.
Porównanie krajów
Ogólny GAP - Chłoniaki
Zgodność z wytycznymi
W wytycznych praktyki klinicznej znalazły się pozytywne zalecenia dotyczące 9 leków stosowanych w leczeniu chłoniaków. Choć od 5 do 8 z nich jest dostępnych dla pacjentów z chłoniakami w krajach V4 a średnia zgodność z wytycznymi przekracza 70%, należy zauważyć, że wytyczne kliniczne dla chłoniaków od kilku lat nie były aktualizowane (tylko 9 spośród 29 leków zarejestrowanych w latach 2010-2023 zostało wymienionych w wytycznych).
Obciążenie populacji
DALY* - W przeliczeniu na 100 000
*disability adjusted life-years
Populacja docelowa
Wybrane leki
Dostęp do leków
Liczba leczonych pacjentów (2022)
Dostęp do leków
Populacja leczona (%) - wybrane leki*
*odsetek populacji potencjalnie kwalifikujący się do leczenia wybranymi lekami: Adcetris SACLC / CTCL / HL, Opdivo HL, Imbruvica MCL.
Główne zagadnienia
- Średni czas oczekiwania na refundację leków stosowanych w leczeniu chłoniaków w krajach grupy V4 wynosi 3,5 roku. Różnica między najkrótszym a najdłuższym średnim czasem oczekiwania na refundację w poszczególnych krajach wynosi 0,9 roku.
- Odsetek pacjentów w populacji docelowej leczonych wybranymi nowymi lekami jest w krajach V4 znaczący: szacuje się, że w 2022 r. wyniósł około 50% w Polsce i na Węgrzech, niemal 80% w Czechach i ponad 95% na Słowacji.
- Obciążenie latami życia skorygowanymi niesprawnością (DALY) w krajach V4 jest o około 10-15% niższe niż średnia UE. Podobnie jak w całej UE, w latach 2005-2019 w krajach V4 zaobserwowano stabilizację wartości tego wskaźnika.
Projekt
Zmierzono różnice w dostępie do leków innowacyjnych i diagnostyki w wybranych obszarach terapeutycznych w krajach Grupy Wyszehradzkiej (V4) (Polska, Węgry, Czechy i Słowacja).