A weboldalon bemutatott elemzés újabb kiadású (2024-es).

Csak EN és PL nyelvi változatban érhető el.

Betegségenkénti helyzetértékelés

Sclerosis multiplex

GAP pontszámban mérve a szklerózis multiplex diagnosztizálása és kezelése terén mérsékelt szintű korlátozásokat azonosítottak a visegrádi (V4) országokban. Az eredmények országról országra jelentősen eltérőek - legmagasabb és legalacsonyabb pontszám közötti különbség több mint 26 pont. A viszonylag kedvezőtlen értékelés fő oka a szfingozin -1-foszfát receptor modulátorokkal kezelt betegek 0 illetve rendkívül alacsony száma az összes V4 országban.

ÖSSZEHASONLÍTÁS

ÖSSZESÍTETT GAP INDIKÁTOR - Sclerosis multiplex

Lengyelország

37.2

Magyarország

38.7

Csehország

43.9

Szlovákia

46.4

MEGFELELÉS A NEMZETKÖZI IRÁNYELVEKNEK

Klinikai gyakorlati útmutatókban 7, szklerózis multiplex elleni gyógyszerre találhatók pozitív ajánlások. A multiplex szklerózisos betegek számára ezek mindegyike elérhető minden V4 országban. Azonban ez inkább az irányelvek elavultságának és nem a V4 régió lenyűgöző teljesítményének köszönhető.

AZ ENGEDÉLYEZÉSTŐL A TÁMOGATÁSIG

Betegségteher

DALY* - 100 ezer főre vetítve

*egészségkárosodással korrigált életévek

CÉLCSOPORT

Szfingozin-1-foszfát receptor modulátor

HOZZÁFÉRÉS A GYÓGYSZEREKHEZ

KEZELT BETEGEK SZÁMA (2021)

HOZZÁFÉRÉS A GYÓGYSZEREKHEZ

KEZELT POPULÁCIÓ ARÁNYA (%)
Szfingozin-1-foszfát receptor modulát o r

FŐ PROBLÉMÁK

  • A V4 országokban a szklerózis multiplex elleni gyógyszerek átlagos visszatérítési ideje több mint 2,1 év. Az országok között a visszatérítés legrövidebb és leghosszabb átlagos időtartama közötti különbség 1,0 év.
  • V4 országokban a szfingozin -1-foszfát receptor modulátorok visszatérítését csak 2021-2022-ben foganatosították és így az ilyen gyógyszerekkel kezelt célnépesség aránya nagyon alacsony volt: az összes V4 országban 0%-2%.
  • V4 országokban a népesség terheltsége az Európai Uniós átlagénál sokkal alacsonyabb. A DALY csökkenő trendje vagy stabilizálódása volt megfigyelhető az elmúlt években.

A projektről

A visegrádi országokban (Lengyelország, Magyarország, Csehország és Szlovákia) 10 kiválasztott terápiás területen vizsgáltuk az innovatív gyógyszerekhez való hozzáférés és a diagnosztika terén mutatkozó lemaradást.