O projekcie
W projekcie przedstawiono narzędzie GAP służące do monitorowania dostępu do innowacyjnych leków i diagnostyki w wybranych obszarach terapeutycznych w krajach Grupy Wyszehradzkiej (V4).
Czytaj więcejCele
Naszym celem było opracowanie zestawu kilku wskaźników, które mogą w znaczący sposób uchwycić wiele wymiarów dostępu do pacjentów (nie ograniczając się jedynie do dostępności) w odniesieniu do 12 chorób, przy jednoczesnym uwzględnieniu specyfiki regionu Europy Środkowej na przykładzie krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4).
Wybrano 12 wskazań (obszarów terapeutycznych), które służą jako typowe przykłady do analizy i oceny dostępu pacjentów do innowacyjnych terapii. Kryteria wyboru obejmowały dostępność nowych produktów ( z naszej analizy wyłączono obszary chorobowe, w których nie ma nowych alternatyw terapeutycznych). Założeniem było wyodrębnienie tych obszarów, w których w obecnej praktyce klinicznej występują braki w dostępie pacjentów do nowych leków.
Projekt ten został zrealizowany przy wsparciu konsorcjum kierowanego przez HTA Consulting.
Sprawdź daneCzym są wskaźniki?
Wskaźniki dostępu pacjentów to miary opisowe, które oceniają poziom dostępu pacjentów poprzez zdefiniowanie zestawu punktów odniesienia, na podstawie których dokonuje się pomiaru.
W pierwszym kroku wszystkie choroby podzielono na trzy opisane powyżej kategorie. W każdej z tych kategorii do dalszej analizy wybrano poszczególne choroby na podstawie największej liczby leków dopuszczonych przez EMA. Finalnie obszary terapeutyczne wybrane do oceny ograniczeń obejmują następujące jednostki chorobowe: rak piersi, niedrobnokomórkowy rak płuc (NSCLC), rak jajnika i rak prostaty w onkologii; ostra białaczka szpikowa (AML), chłoniaki (wiele typów), rdzeniowy zanik mięśni (SMA) i mukowiscydoza w chorobach rzadkich; oraz cukrzyca, stwardnienie rozsiane (SM), astma i choroba Parkinsona w kategorii choroby przewlekłe.
Wszystkie obszary terapeutyczne są oceniane przy użyciu tego samego zestawu 8 wskaźników, które ujmują różne aspekty dostępu pacjentów, w tym dostępność w ramach publicznej opieki zdrowotnej, przystępność cenową i realną dostępność do innowacyjnych produktów farmaceutycznych, terapii zalecanych przez wytyczne kliniczne oraz właściwej diagnostyki. Ponadto uwzględniono również rzeczywiste zastosowanie wybranych terapii w praktyce klinicznej. Wszystkie wskaźniki zostały dostosowane do konkretnego obszaru terapeutycznego pod względem wyboru odpowiednich produktów farmaceutycznych i testów diagnostycznych.
Wskaźniki dostępu pacjentów są miarami opisowymi, które oceniają poziom dostępu pacjentów poprzez zdefiniowanie zestawu punktów odniesienia, porównujących kilka aspektów leczenia i procesu diagnostycznego. Po dokonaniu przeglądu istniejących i publicznie dostępnych wskaźników dostępu pacjentów w opracowaniach międzynarodowych, opracowaliśmy wielopoziomowy system wskaźników, w którym wskaźniki są agregowane dla każdego obszaru terapeutycznego i dla każdego kraju. W rezultacie umożliwia to porównywanie chorób i krajów w elastyczny sposób.
Dane, na których opierają się wskaźniki, pochodzą z danych publikowanych przez władze krajowe w każdym kraju, w tym z krajowych baz danych o refundacji, protokołów z procesów refundacyjnych oraz baz sprzedażowych. Ponadto, jako punkt odniesienia wykorzystano międzynarodowe wytyczne publikowane przez organizacje medyczne. W przypadkach, gdy pewne niezbędne dane nie były publicznie dostępne dla wszystkich krajów, posługiwaliśmy się szacunkami opartymi na dostępnych danych. Szczegółowy opis metodyki i opracowania wskaźników można znaleźć w pełnym raporcie, który można pobrać tutaj. (English only)