Przegląd choroby
Rak Piersi
W krajach należących do grupy V4 zidentyfikowano umiarkowany poziom ograniczeń w dostępie zarówno do diagnostyki, jak i leczenia raka piersi. Ogólne wyniki GAP w analizowanych krajach wahają się od 45 do 64 punktów. Na obniżenie łącznego wyniku wpływa przede wszystkim bardzo niski odsetek pacjentów leczonych z wykorzystaniem nowoczesnych koniugatów, stanowiących w tej edycji punkt odniesienia dla wykorzystania innowacyjnych terapii w raku piersi. Niski udział leczonych z wykorzystaniem tych leków wynika albo z braku refundacji lub też zawężenia ich wskazań refundacyjnych w roku 2023.
Porównanie krajów
Ogólny GAP - Rak Piersi
Zgodność z wytycznymi
Średnio 78% z 17 leków zalecanych w wytycznych ESMO jest dostępnych w krajach V4. Oceniane leki są najszerzej dostępne w Czechach, gdzie 94% nowoczesnych leków zalecanych przez ESMO jest finansowanych ze środków publicznych (częściowo jednak w ramach relatywnie niewielkich programów EAP).
Obciążenie populacji
DALY* - W przeliczeniu na 100 000
*disability adjusted life-years
Populacja docelowa
nowoczesne koniugaty
Dostęp do leków
Liczba leczonych pacjentów (2023)
Dostęp do leków
POPULACJA LECZONA nowoczesnymi koniugatami* (%)
*procent z populacji potencjalnie kwalifikującej się do leczenia nowoczesnymi koniugatami
Główne zagadnienia
- Średni czas oczekiwania na refundację leków stosowanych w raku piersi w krajach grupy V4 wynosi niemal 3,1 roku. Różnica między najkrótszym a najdłuższym średnim czasem oczekiwania na refundację w tych krajach wynosi 1,9 roku.
- W 2023 roku w krajach V4 jedynie ok. 2% pacjentów, u których potencjalnie można zastosować nowoczesne koniugaty, było leczonych tymi lekami.
- We wszystkich krajach V4 występuje znaczne obciążenie populacyjne związane z rakiem piersi, oceniane na podstawie lat życia skorygowanych niepełnosprawnością (DALY).
Projekt
Zmierzono różnice w dostępie do leków innowacyjnych i diagnostyki w wybranych obszarach terapeutycznych w krajach Grupy Wyszehradzkiej (V4) (Polska, Węgry, Czechy i Słowacja).