Przegląd choroby
Rak Piersi
We wszystkich krajach Grupy Wyszehradzkiej (V4), pomimo poprawy wyników zdrowotnych u chorych na raka piersi w ostatnich latach, konieczne jest dalsze rozwiązywanie problemów w celu poprawy dostępu do świadczeń zdrowotnych. Stwierdzono, że dostęp do diagnostyki i leczenia raka piersi jest umiarkowanie ograniczony we wszystkich krajach V4. Ogólne wyniki GAP w analizowanych krajach wahają się od 60 do 68. Jest to spowodowane głównie brakiem refundacji zarejestrowanych opcji lub ograniczonymi kryteriami kwalifikacji do leczenia, a w rezultacie nieoptymalnym odsetkiem chorych stosujących terapię z wykorzystaniem CDKI.
Porównanie krajów
Ogólny GAP - Rak Piersi
Zgodność z wytycznymi
Średnio 65% z 17 leków zalecanych w wytycznych ESMO jest dostępnych w krajach V4 (KPI 3). Zróżnicowanie wyników dla tego KPI wynoszące 29 punktów procentowych wskazuje na znaczące nierówności w dostępie do najnowszych leków dopuszczonych do obrotu w tych krajach.
Obciążenie populacji
DALY* - W przeliczeniu na 100 000
*disability adjusted life-years
Populacja docelowa
cdki (Inhibitor kinaz zalezny od cyklin)
Dostęp do leków
Liczba leczonych pacjentów (2022)
Dostęp do leków
Populacja leczona (%)
Główne zagadnienia
- Średni czas oczekiwania na refundację leków stosowanych w raku piersi w krajach grupy V4 wynosi niemal 3,1 roku. Różnica między najkrótszym a najdłuższym średnim czasem oczekiwania na refundację w tych krajach wynosi 1,6 roku.
- W 2022 roku w krajach V4 około 53% pacjentów, u których potencjalnie można zastosować leki z grupy CDKI, było leczonych tymi lekami. Na Węgrzech i na Słowacji odsetki te przekroczyły próg 60%.
- We wszystkich krajach V4 występuje znaczne obciążenie populacyjne związane z rakiem piersi, oceniane na podstawie lat życia skorygowanych niepełnosprawnością (DALY).
Projekt
Zmierzono różnice w dostępie do leków innowacyjnych i diagnostyki w wybranych obszarach terapeutycznych w krajach Grupy Wyszehradzkiej (V4) (Polska, Węgry, Czechy i Słowacja).