Analiza widoczna na stronie bazowana jest na danych z najnowszej edycji (2024).

Użyj przełącznika, aby wyświetlić analizę z poprzedniej edycji (również w SK, HU i CS).

Przegląd choroby

Rak prostaty

W raporcie stwierdzono umiarkowane ograniczenia w dostępie do diagnostyki i leczenia raka gruczołu krokowego w krajach Grupy Wyszehradzkiej (V4). Wyniki dla łącznego wskaźnika GAP różnią się w poszczególnych analizowanych krajach, a różnica w punktacji wynosi około 17 punktów. Różnice w wynikach GAP wynikają głównie z różnic w standardach diagnostyki oraz ograniczonego dostępu do wybranych nowych leków.

Porównanie krajów

Ogólny GAP - Rak Prostaty

Polska

66.5

Węgry

56.7

Czechy

64.2

Słowacja

73.5

Zgodność z wytycznymi

Spośród 9 leków zalecanych przez wytyczne praktyki klinicznej około 70% jest dostępnych w grupie krajów V4. Rozrzut wyników dla tego KPI jest duży (33 punkty procentowe), co wskazuje na znaczące zróżnicowanie w dostępie do najnowszych leków dopuszczonych do obrotu w tych krajach.

Od rejestracji do refundacji

Obciążenie populacji

DALY* - W przeliczeniu na 100 000

*disability adjusted life-years

Populacja docelowa

Wybrane nowe leki

Dostęp do leków

Liczba leczonych pacjentów (2022)

Dostęp do leków

Populacja leczona (%) - wybrane leki*

*odsetek populacji potencjalnie kwalifikujący się do leczenia wybranymi lekami: Erleada, Nubeqa, Xtandi, Zytiga.

Główne zagadnienia

  • Średni czas oczekiwania na refundację leków stosowanych w leczeniu raka gruczołu krokowego w krajach grupy V4 wynosi 3,3 roku. Różnica pomiędzy najkrótszym i najdłuższym średnim czasem oczekiwania na refundację w poszczególnych krajach wynosi 2,3 roku.
  • Odsetek pacjentów w populacji docelowej leczonych wybranymi nowymi lekami w krajach V4 jest stosunkowo wysoki - 50%-80% potencjalnie kwalifikujących się pacjentów jest leczonych tymi opcjami, przy czym znaczącej rozpiętości uzyskiwanych wartości wskaźników na poziomie 36%.
  • We wszystkich krajach V4 występuje znaczne obciążenie populacji rakiem gruczołu krokowego. Obciążenie mierzone liczbą DALY (disability adjusted life-years) jest jednak w tych krajach niższe niż średnio w UE.

Projekt

Zmierzono różnice w dostępie do leków innowacyjnych i diagnostyki w wybranych obszarach terapeutycznych w krajach Grupy Wyszehradzkiej (V4) (Polska, Węgry, Czechy i Słowacja).