Analiza widoczna na stronie bazowana jest na danych z najnowszej edycji (2025).

Użyj przełącznika, aby wyświetlić analizy z poprzednich edycji (dla edycji 2022-2023 również w SK, HU i CS).

Przegląd choroby

Cukrzyca

W krajach Grupy Wyszehradzkiej (V4) stwierdzono poważne do umiarkowanych ograniczenia w dostępie do diagnostyki jak i leczenia cukrzycy. Różnica pomiędzy Polską, która uzyskała najsłabszy wynik na poziomie 41 punktów, a pozostałymi krajami wynosi ok. 20-25 punktów. Główne przyczyny niskiej oceny to ograniczony dostęp do zarejestrowanych leków z powodu braku refundacji lub wysokich ograniczeń refundacyjnych oraz niski odsetek pacjentów leczonych z wykorzystaniem wybranych preparatów z grupy GLP-1.

W ramach projektu V4 GAP w edycji 2025 przeprowadziliśmy aktualizację metodologiczną dla tej jednostki chorobowej, która obejmowała zmianę wybranych leków. Szczegóły znajdziesz w tym dokumencie.

Porównanie krajów

Ogólny GAP - Cukrzyca

Polska

41.2

Węgry

58.1

Czechy

66.3

Słowacja

62.1

Zgodność z wytycznymi

W wytycznych praktyki klinicznej znaleziono pozytywne rekomendacje dla 22 spośród ocenianych cząsteczek lub ich kombinacji, a w regionie V4 zaobserwowano znaczącą nierówność między krajami. Dostępność rekomendowanych leków w ramach refundacji wynosi poniżej 50% w Polsce i ok. 70-80% w pozostałych krajach.

Od rejestracji do refundacji

Obciążenie populacji

DALY* - W przeliczeniu na 100 000

*disability adjusted life-years

Populacja docelowa

chorobowość - cukrzyca typu 2

Wartości szacunkowe dla chorobowości cukrzycy (GBD).

Dostęp do leków

Liczba leczonych pacjentów (2023)

Dostęp do leków

POPULACJA LECZONA wybranymi gLP-1 (%)

Główne zagadnienia

  • Średni czas oczekiwania na refundację leków na cukrzycę w krajach grupy V4 wynosi 2,6 roku. Różnica pomiędzy najkrótszym i najdłuższym średnim czasem oczekiwania na refundację w poszczególnych krajach wynosi 4,8 roku.
  • Stosowanie wybranych leków z grupy GLP-1 jest niskie jest niskie i wynosi poniżej 10% populacji z cukrzycą typu II.
  • Obciążenie DALY (disability adjusted life years) w krajach V4, z wyjątkiem Słowacji, jest wyraźnie wyższe niż średnia dla Unii Europejskiej. W latach 1995-2019 w krajach V4 zaobserwowano tendencję wzrostową obciążenia DALY, co jest zgodne z obserwacjami dla UE.

Projekt

Zmierzono różnice w dostępie do leków innowacyjnych i diagnostyki w wybranych obszarach terapeutycznych w krajach Grupy Wyszehradzkiej (V4) (Polska, Węgry, Czechy i Słowacja).