Analýza prezentovaná na webovej stránke má novšie vydanie (2024).

Je dostupný iba v anglickej a PL jazykovej verzii.

Panoráma chorôb

Skleróza multiplex

Na základe merania skóre GAP bola v krajinách Vyšehradskej štvorky (V4) identifikovaná stredná úroveň obmedzení v diagnostike a prístupe k liečbe sklerózy multiplex. Výsledky sa v jednotlivých krajinách výrazne líšia a rozdiel medzi krajinou s najvyšším a najnižším skóre je viac ako 26 bodov. Hlavným dôvodom relatívne nepriaznivého hodnotenia je nulové až veľmi nízke percento pacientov liečených modulátormi sfingozín-1-fosfátového receptora vo všetkých krajinách V4.

V CELEJ KRAJINE

CELKOVÝ ROZDIEL (GAP) - Skleróza multiplex

Poľsko

37.2

Maďarsko

38.7

Česko

43.9

Slovensko

46.4

SÚLAD S USMERNENIAMI

V usmerneniach pre klinickú prax sa našli pozitívne odporúčania pre 7 liekov na sklerózu multiplex. Všetky sú dostupné pacientom so sklerózou multiplex v každej krajine V4. Je to však spôsobené skôr zastaranosťou usmernení ako pôsobivou výkonnosťou regiónu V4.

OD REGISTRÁCIE AŽ PO ÚHRADU

Zataženie obyvatelstva

DALY* - na 100 tis.

*roky života prispôsobené zdravotnému postihnutiu

CIELOVÁ POPULÁCIA

Modulátor sfingozín-1-fosfátového receptora

PRÍSTUP K LIEKOM

POCET LIECENÝCH PACIENTOV (2021)

PRÍSTUP K LIEKOM

LIECENÁ POPULÁCIA (%)
Modulátor sfingozín-1-fosfátového receptora

HLAVNÉ PROBLÉMY

  • Priemerný čas do úhrady liekov na sklerózu multiplex v krajinách V4 je viac ako 2,1 roka. Rozdiel medzi najkratším a najdlhším priemerným časom do úhrady medzi krajinami je 1 rok.
  • Úhrada modulátorov sfingozín 1-fosfátového receptora bola implementovaná až v rokoch 2021-2022 v štátoch V4, z toho dôvodu bolo percento cieľovej populácie liečenej týmito liekmi veľmi nízke: 0%-2% vo všetkých krajinách V4.
  • Populačná záťaž v štátoch V4 je oveľa nižšia ako priemer Európskej únie. V štátoch V4 bol v minulých rokoch pozorovaný klesajúci trend alebo stabilizácia hodnôt DALY.

Projekt

Merali sme rozdiel v prístupe k inovatívnym liekom a diagnostike vo vybraných terapeutických oblastiach v krajinách Vyšehradskej štvorky (Poľsko, Maďarsko, Česko a Slovensko).