Analiza widoczna na stronie bazowana jest na danych z najnowszej edycji (2025).

Użyj przełącznika, aby wyświetlić analizy z poprzednich edycji (dla edycji 2022-2023 również w SK, HU i CS).

Przegląd choroby

Choroba Parkinsona

W krajach Grupy Wyszehradzkiej (V4) stwierdzono poważne ograniczenia w dostępie do diagnostyki i leczenia choroby Parkinsona, mierzone za pomocą wskaźnika GAP. Wyniki różnią się przy tym zauważalnie pomiędzy poszczególnymi krajami, a różnica między krajem o najwyższym i najniższym wyniku wynosi około 28 punktów. Główną przyczyną bardzo niskich wyników V4 jest skrajnie ograniczony dostęp do najnowszych leków ze względu na brak lub ograniczenia ich refundacji, w związku z którym udział pacjentów leczonych z wykorzystaniem najnowszych cząsteczek lub formulacji dostępnych dla pacjentów z chorobą Parkinsona wynosi poniżej 10%.

Porównanie krajów

Ogólny GAP - Choroba Parkinsona

Polska

22.0

Węgry

49.7

Czechy

27.7

Słowacja

30.4

Zgodność z wytycznymi

Wszystkie 3 najnowsze zarejestrowane leki dla pacjentów z chorobą Parkinsona należą do grup leków zalecanych przez wytyczne praktyki klinicznej. Żaden z tych leków nie jest finansowany w Polsce, w każdym z pozostałych państw refundowany jest natomiast tylko 1 z ocenianych preparatów.

Od rejestracji do refundacji

Obciążenie populacji

DALY* - W przeliczeniu na 100 000

*disability adjusted life-years

Populacja docelowa

chorobowość

Dostęp do wybranych leków

Liczba leczonych pacjentów (2023)

Dostęp do wybranych leków

POPULACJA LECZONA (%)

GŁÓWNE ZAGADNIENIA

  • Średni czas oczekiwania na refundację leków stosowanych w chorobie Parkinsona w krajach V4 wynosi niemal 6,6 roku. Różnica pomiędzy najkrótszym i najdłuższym średnim czasem oczekiwania na refundację w poszczególnych krajach to 1,5 roku.
  • Najnowsze leków zarejestrowane w chorobie Parkinsona niemalże nie były stosowane w krajach V4 w 2023 r. Odsetek pacjentów w grupie docelowej leczonych tymi lekami wynosił 0%-10% we wszystkich krajach V4.
  • Obciążenie populacji chorobą Parkinsona mierzone w DALY w krajach V4 jest znacznie niższe niż średnio w Unii Europejskiej. W ostatnich latach w krajach V4 obserwowano wyraźną tendencję wzrostową wartości DALY.

Projekt

Zmierzono różnice w dostępie do leków innowacyjnych i diagnostyki w wybranych obszarach terapeutycznych w krajach Grupy Wyszehradzkiej (V4) (Polska, Węgry, Czechy i Słowacja).