A weboldalon bemutatott elemzés újabb kiadású (2024-es).

Csak EN és PL nyelvi változatban érhető el.

Betegségenkénti helyzetértékelés

Prosztatarák

A visegrádi (V4) országokban mérsékelt korlátozásokat találtak a prosztatarák diagnosztizálása és kezelése terén. A kombinált GAP indikátor eredményei a vizsgált országok között eltérőek voltak. A pontszámok közötti különbség körülbelül 23 pont volt. A GAP pontszámok varianciája főként a diagnosztizálásban fennálló bizonyos különbségére és a kiválasztott új gyógyszerek korlátozott elérhetőségére vezethető vissza, melynek eredményeként a célpopulációban eltért az ilyen gyógyszerekkel kezelt betegek aránya.

ÖSSZEHASONLÍTÁS

ÖSSZESÍTETT GAP INDIKÁTOR - Prosztatarák

Lengyelország

44.3

Magyarország

49.8

Csehország

68.7

Szlovákia

40.01

MEGFELELÉS A NEMZETKÖZI IRÁNYELVEKNEK

A klinikai gyakorlati útmutatásokban ajánlott 9 gyógyszer körülbelül 60%-a érhető el V4 országokban. A KPI-re vonatkozó eredmények szórása (33 százalékpont) jelentős egyenlőtlenségre utal a legújabban engedélyezett gyógyszerek elérhetőségét illetően ezekben az országokban.

AZ ENGEDÉLYEZÉSTŐL A TÁMOGATÁSIG

Betegségteher

DALY* - 100 ezer főre vetítve

*egészségkárosodással korrigált életévek

BETEGCÉLCSOPORT

Elemzésre kiválasztott gyógyszerek

HOZZÁFÉRÉS A GYÓGYSZEREKHEZ

KEZELT BETEGEK SZÁMA (2021)

HOZZÁFÉRÉS A GYÓGYSZEREKHEZ

KEZELT POPULÁCIÓ ARÁNYA (%)

FŐ PROBLÉMÁK

  • A V4 országokban a prosztatarák elleni gyógyszerek átlagos visszatérítési ideje csaknem 2,9 év. Az országok között a visszatérítés legrövidebb és leghosszabb átlagos időtartama közötti különbség 2,1 év.
  • A V4 országokban, a kiválasztott új gyógyszerekkel kezelt betegek aránya mérsékelt a célpopulációban - V4 országokban a potenciálisan megfelelő betegek 40%-át kezelik ezekkel a lehetőségekkel (az indikátor valódi szórása körülbelül 22%).
  • Az összes V4 országban a prosztatarák jelentős lakossági terhelés jelent. Ezekben az országokban a DALY-val (fogyatékossággal eltöltött életévek) mért terheltség azonban valahogy mégis alacsonyabb az EU átlagánál.

A projektről

A visegrádi országokban (Lengyelország, Magyarország, Csehország és Szlovákia) 10 kiválasztott terápiás területen vizsgáltuk az innovatív gyógyszerekhez való hozzáférés és a diagnosztika terén mutatkozó lemaradást.