Analýza prezentovaná na webu má novější vydání (2024).

Je k dispozici pouze v jazykových verzích EN a PL.

Prostředí choroby

RAKOVINA PROSTATY

V zemích Visegrádské skupiny (V4) byla zjištěna střední omezení přístupu k možnostem diagnózy a léčby rakoviny prostaty. Výsledky kombinovaného ukazatele GAP se mezi analyzovanými zeměmi liší v rozmezí asi 23 procentních bodů. Rozdíly v GAP skóre jsou dány jistými rozdíly v diagnostické kvalitě a omezeným přístupem k vybraným novým lékům, které vedou k rozdílům v procentu pacientů, kteří jsou těmito léky léčeni.

V RÁMCI ZEME

OBECNÝ NEDOSTATEK - RAKOVINA PROSTATY

Polsko

44.3

Maďarsko

49.8

Česká republika

68.7

Slovensko

40.01

SOULAD S PREDPISY

Z 9 léků doporučovaných směrnicemi pro klinickou praxi je v zemích V4 v průměru k dispozici okolo 60 %. Rozpětí výsledků tohoto klíčového ukazatele je velké (33 procentních bodů) a ukazuje na značné rozdíly v přístupu k nejnovějším registrovaným lékům v těchto zemích.

OD ROZHODNUTÍ O REGISTRACI PO ÚHRADU ZDRAVOTNÍMI POJIŠTOVNAMI

Zátež populace danou chorobou

DALY* - Pocet na 100 000

*délka života upravená podle zdravotního postižení

CÍLOVÁ POPULACE

vybrané léky

PRÍSTUP K LÉKUM

POCET LÉCENÝCH PACIENTU (2021)

PRÍSTUP K LÉKUM

PROCENTO OŠETRENÉ POPULACE (%)

HLAVNÍ PROBLÉMY

  • Průměrná doba do schválení úhrady léku na rakovinu prostaty v zemích V4 je téměř 2,9 roku. Rozdíl mezi nejkratší a nejdelší průměrnou dobou schvalování úhrady léku na karcinom prostaty v jednotlivých zemích V4 je 2,1 roku.
  • Podíl pacientů z cílové populace, kteří jsou v zemích V4 léčeni vybranými novými léky, je na střední úrovni - asi 40 % potenciálně způsobilých pacientů v zemích V4 dostane tuto možnost léčby, s výrazným rozptylem hodnot tohoto ukazatele okolo 22 %.
  • Ve všech čtyřech zemích skupiny V4 existuje vysoká zátěž tímto onemocněním. Podle skóre DALY (počet let života upravený o invaliditu) je však v těchto zemích nižší, než je průměr EU.

Projekt

Zjišťovali jsme rozdíly v přístupu k inovativním lékům a diagnostice ve vybraných terapeutických oblastech v zemích Visegrádu (V4) (Polsko, Maďarsko, Česko a Slovensko).