Analýza prezentovaná na webovej stránke má novšie vydanie (2024).

Je dostupný iba v anglickej a PL jazykovej verzii.

Panoráma chorôb

RAKOVINA PROSTATY

V krajinách vyšehradskej štvorky (V4) boli zistené mierne obmedzenia v prístupe k diagnostike a liečbe rakoviny prostaty. Výsledky pre kombinovaný ukazovateľ GAP sú v analyzovaných krajinách rôzne, pričom ich skóre sa líši približne o 23 bodov. Rozptyl v skóre GAP je spôsobený najmä niektorými rozdielmi v kvalite diagnostiky a obmedzeným prístupom k vybraným novým liekom, čo vedie k rozdielnemu percentu pacientov z cieľovej populácie, ktorí sú liečení týmito liekmi.

V CELEJ KRAJINE

CELKOVÝ ROZDIEL (GAP) - RAKOVINA PROSTATY

Poľsko

44.3

Maďarsko

49.8

Česko

68.7

Slovensko

40.01

SÚLAD S USMERNENIAMI

Z 9 liekov odporúčaných usmerneniami pre klinickú prax je asi 60% dostupných v skupine krajín V4. Rozptyl výsledkov pre tento KPI je veľký (33 percentuálnych bodov), čo naznačuje veľké rozdiely v prístupe k najnovším povoleným liekom v týchto krajinách.

OD REGISTRÁCIE AŽ PO ÚHRADU

Zataženie obyvatelstva

DALY* - na 100 tis.

*roky života prispôsobené zdravotnému postihnutiu

CIELOVÁ POPULÁCIA

Vybrané lieky

PRÍSTUP K LIEKOM

POCET LIECENÝCH PACIENTOV (2021)

PRÍSTUP K LIEKOM

LIECENÁ POPULÁCIA (%)

HLAVNÉ PROBLÉMY

  • Priemerný čas do úhrady liekov na rakovinu prostaty v krajinách V4 je takmer 2,9 roka. Rozdiel medzi najkratším a najdlhším priemerným časom do úhrady medzi krajinami je 2,1 roka.
  • Podiel pacientov v cieľovej populácii liečených vybranými novými liekmi v krajinách V4 je nízky – asi 40% potenciálne vhodných pacientov v krajinách V4 na liečbu využíva tieto možnosti, s výrazným rozptylom hodnôt ukazovateľa okolo 22%.
  • Všetky štáty V4 majú značnú populačnú záťaž rakovinou prostaty. Záťaž meraná pomocou ukazovateľa DALY (počet rokov života prispôsobených zdravotnému postihnutiu) je však v týchto krajinách nižšia ako je priemer EÚ.

Projekt

Merali sme rozdiel v prístupe k inovatívnym liekom a diagnostike vo vybraných terapeutických oblastiach v krajinách Vyšehradskej štvorky (Poľsko, Maďarsko, Česko a Slovensko).