Analýza prezentovaná na webovej stránke má novšie vydanie (2024).

Je dostupný iba v anglickej a PL jazykovej verzii.

Panoráma chorôb

RAKOVINA PRSNÍKA

Vo všetkých krajinách V4, napriek zlepšeniu zdravotných výsledkov u pacientok s rakovinou prsníka v posledných rokoch, sú na zlepšenie poskytovania zdravotnej starostlivosti potrebné ďalšie diskusie o riešení problémov. Zistilo sa, že prístup k diagnostike a liečbe rakoviny prsníka je vo všetkých krajinách V4 mierne obmedzený. Celkové výsledky skóre GAP v analyzovaných krajinách sa pohybujú od 53% do 64%. Dôvodom je najmä nedostatočná úhrada registrovaných liekov alebo obmedzené kvalifikačné kritériá na liečbu a relatívne nízky podiel pacientov liečených CDKI terapiou.

V CELEJ KRAJINE

CELKOVÝ ROZDIEL (GAP) - RAKOVINA PRSNÍKA

Poľsko

42.1

Maďarsko

54.5

Česko

43.1

Slovensko

48.1

SÚLAD S USMERNENIAMI

V priemere 55% zo 16 liekov odporúčaných usmerneniami ESMO je dostupných v krajinách V4 (KPI 3). Rozdiel vo výsledkoch pre tento KPI o 19 percentuálnych bodov naznačuje značnú nerovnosť v prístupe k najnovším povoleným liekom v týchto krajinách.

OD REGISTRÁCIE AŽ PO ÚHRADU

Zataženie obyvatelstva

DALY* - na 100 tis.

*roky života prispôsobené zdravotnému postihnutiu

CIELOVÁ POPULÁCIA

cdki (Inhibítor cyklín-dependentnej kinázy)

PRÍSTUP K LIEKOM

POCET LIECENÝCH PACIENTOV (2021)

PRÍSTUP K LIEKOM

LIECENÁ POPULÁCIA (%)

HLAVNÉ PROBLÉMY

  • Priemerný čas do úhrady liekov proti rakovine prsníka v krajinách V4 je takmer 3,1 roka. Rozdiel medzi najkratším a najdlhším priemerným časom do úhrady medzi krajinami je 2,2 roka.
  • V roku 2020 bolo v krajinách V4 liečených týmito liekmi asi 40% pacientov potenciálne vhodných na CDKI terapiu. V Maďarsku a Česku odhady prekročili hranicu 50%.
  • Vo všetkých krajinách V4 existuje významná populačná záťaž, hodnotená podľa rokov života prispôsobených zdravotnému postihnutiu, súvisiaca s rakovinou prsníka.

Projekt

Merali sme rozdiel v prístupe k inovatívnym liekom a diagnostike vo vybraných terapeutických oblastiach v krajinách Vyšehradskej štvorky (Poľsko, Maďarsko, Česko a Slovensko).