A weboldalon bemutatott elemzés újabb kiadású (2024-es).

Csak EN és PL nyelvi változatban érhető el.

Betegségenkénti helyzetértékelés

Emlőrák

Az utóbbi években az emlőrákos betegek egészségügyi állapotai terén tapasztalt javulás ellenére, az összes visegrádi (V4) országban az egészségügyi ellátás javítását illetően további problémamegoldó beszélgetésre van szükség. Az emlőrák diagnosztizálásához és kezeléséhez való hozzáférés az összes V4 országban mérsékelten korlátozott. A vizsgált országokban az összesített GAP eredmények 53-64% közötti tartományba esnek. Ez főként a kezeléshez regisztrált lehetőségek vagy a korlátozott jogosultsági kritériumok visszatérítésének hiányára, és a CDK terápiával kezelt betegek viszonylag alacsony arányára vezethető vissza.

ÖSSZEHASONLÍTÁS

ÖSSZESÍTETT GAP INDIKÁTOR - Emlőrák

Lengyelország

42.1

Magyarország

54.5

Csehország

43.1

Szlovákia

48.1

MEGFELELÉS A NEMZETKÖZI IRÁNYELVEKNEK

A V4 országokban átlagosan az ESMO útmutatásokban ajánlott 16 gyógyszer 55%-a érhető el (KPI (Fő teljesítménymutató) 3). A 19 százalékpontos KPI-re vonatkozó eredmények eltérő volta jelentős egyenlőtlenségre utal a legújabb engedélyezett gyógyszerek elérhetőségét illetően ezekben az országokban.

AZ ENGEDÉLYEZÉSTŐL A TÁMOGATÁSIG

Betegségteher

DALY* - 100 ezer főre vetítve

*egészségkárosodással korrigált életévek

BETEGCÉLCSOPORT

cdki (A ciklinfüggo kináz gátló)

HOZZÁFÉRÉS A GYÓGYSZEREKHEZ

KEZELT BETEGEK SZÁMA (2021)

HOZZÁFÉRÉS A GYÓGYSZEREKHEZ

KEZELT POPULÁCIÓ ARÁNYA (%)

FŐ PROBLÉMÁK

  • A V4 országokban az emlőrák elleni gyógyszerek átlagos visszatérítési ideje csaknem 3,1 év. Az országok között a visszatérítés legrövidebb és leghosszabb átlagos időtartama közötti különbség 2,2 év.
  • 2020-ban a CDK-ra potenciálisan alkalmas betegek körülbelül 40%-át kezelték ilyen gyógyszerekkel a V4 országokban. Magyarországon és Csehországban a becslések meghaladták az 50%-os küszöbértéket.
  • Az összes V4 országban jelentős az a népesség, amely az emlőrákkal kapcsolatosan fogyatékossággal eltöltött életévekkel terhelt.

A projektről

A visegrádi országokban (Lengyelország, Magyarország, Csehország és Szlovákia) 10 kiválasztott terápiás területen vizsgáltuk az innovatív gyógyszerekhez való hozzáférés és a diagnosztika terén mutatkozó lemaradást.