Analýza prezentovaná na webu má novější vydání (2024).

Je k dispozici pouze v jazykových verzích EN a PL.

Prostředí choroby

Rakovina prsu

Ve všech zemích Visegrádské skupiny (V4) je navzdory zlepšení zdravotních výsledků pacientek s rakovinou prsu v posledních letech třeba dále diskutovat o řešení problémů s cílem zlepšit poskytování zdravotní péče. Bylo zjištěno, že přístup k diagnóze a léčbě rakoviny prsu je ve všech čtyřech zemích Visegrádské skupiny mírně omezený. Celkové výsledky GAP analýzy v těchto zemích se pohybují od 53 do 64 %. Je to dáno hlavně neexistencí úhrady zdravotními pojišťovnami u registrovaných léčebných možností nebo omezujícími kritérii kvalifikace pro danou léčbu. Procento pacientek léčených CDKI je relativně nízké.

V RÁMCI ZEME

OBECNÝ NEDOSTATEK - Rakovina prsu

Polsko

42.1

Maďarsko

54.5

Česká republika

43.1

Slovensko

48.1

SOULAD S PREDPISY

V zemích V4 je v průměru k dispozici 55 % z 16 léků doporučovaných ESMO (KPI 3). Rozdíl ve výsledcích tohoto klíčového ukazatele ve výši 19 procentních bodů ukazuje na značnou nerovnost v přístupu k nejnovějším registrovaným lékům v těchto zemích.

OD ROZHODNUTÍ O REGISTRACI PO ÚHRADU ZDRAVOTNÍMI POJIŠTOVNAMI

Zátež populace danou chorobou

DALY* - Pocet na 100 000

*délka života upravená podle zdravotního postižení

CÍLOVÁ POPULACE

cdki (Cyklin-dependentní kinázový inhibitor)

PRÍSTUP K LÉKUM

POCET LÉCENÝCH PACIENTU (2021)

PRÍSTUP K LÉKUM

PROCENTO OŠETRENÉ POPULACE (%)

HLAVNÍ PROBLÉMY

  • Průměrná doba do schválení úhrady léku na rakovinu prsu v zemích V4 je téměř 3,1 roku. Rozdíl mezi nejkratší a nejdelší průměrnou dobou schvalování úhrady léku na rakovinu prsu v jednotlivých zemích V4 je 2,2 roku.
  • V roce 2020 bylo v zemích V4 těmito přípravky léčeno asi 40 % pacientek způsobilých pro CDKI. V Maďarsku a České republice tento počet podle odhadu překročil práh 50 %.
  • Ve všech čtyřech zemích Visegrádu je zátěž populace rakovinou prsu posuzovaná podle let života upravených o invaliditu velmi značná.

Projekt

Zjišťovali jsme rozdíly v přístupu k inovativním lékům a diagnostice ve vybraných terapeutických oblastech v zemích Visegrádu (V4) (Polsko, Maďarsko, Česko a Slovensko).