Analýza prezentovaná na webovej stránke má novšie vydanie (2024).

Je dostupný iba v anglickej a PL jazykovej verzii.

Panoráma chorôb

Rakovina plúc (NSCLC)

Analýza skóre GAP pre NSCLC odhalila mierne obmedzenia v prístupe k diagnóze aj liečbe. Kombinovaný ukazovateľ sa v jednotlivých krajinách mierne líši s rozdielmi približne 10 bodov. Rozdiely sú spôsobené najmä obmedzeným prístupom k registrovaným liekom, či už z dôvodu nedostatočnej úhrady alebo z dôvodu populačných obmedzení, vrátane nových obmedzení v prístupe k inhibítorom PD-1/PD-L, čo vedie k nízkemu podielu pacientov liečených touto skupinou liekov.

V CELEJ KRAJINE

CELKOVÝ ROZDIEL (GAP) - NSCLC

Poľsko

51.0

Maďarsko

64.0

Česko

46.0

Slovensko

49.2

SÚLAD S USMERNENIAMI

Z 25 liekov odporúčaných usmerneniami pre klinickú prax ESMO je v krajinách V4 dostupných v priemere asi 55 – 60%. Existujú určité rozdiely v prístupe k novo povoleným liekom – výsledky sa v jednotlivých krajinách líšili o 16 percentuálnych bodov.

OD REGISTRÁCIE AŽ PO ÚHRADU

Zataženie obyvatelstva

DALY* - na 100 tis.

*roky života prispôsobené zdravotnému postihnutiu

CIELOVÁ POPULÁCIA

pd-1/pd-l1

PRÍSTUP K LIEKOM

POCET LIECENÝCH PACIENTOV (2021)

PRÍSTUP K LIEKOM

LIECENÁ POPULÁCIA (%)

HLAVNÉ PROBLÉMY

  • Priemerný čas do úhrady liekov NSCLC v krajinách V4 je viac ako 2,6 roka. Rozdiel medzi najkratším a najdlhším priemerným časom do úhrady medzi krajinami sú 2 roky.
  • Podiel pacientov v cieľovej populácii liečených inhibítormi PD-1/PD-L1 v krajinách V4 sa v roku 2021 medzi štátmi V4 značne líšil: od 4% na Slovensku cez 32 – 37% v Maďarsku a Poľsku až po 61% v Čechách.
  • Populačná záťaž definovaná ukazovateľom DALY (počet rokov života prispôsobených zdravotnému postihnutiu) pri rakovine pľúc je výrazná vo všetkých krajinách V4.

Projekt

Merali sme rozdiel v prístupe k inovatívnym liekom a diagnostike vo vybraných terapeutických oblastiach v krajinách Vyšehradskej štvorky (Poľsko, Maďarsko, Česko a Slovensko).