Analýza prezentovaná na webu má novější vydání (2024).

Je k dispozici pouze v jazykových verzích EN a PL.

Prostředí choroby

Rakovina plic (NSCLC)

GAP analýza odhalila pro NSCLC průměrná omezení přístupu jak k diagnóze, tak k léčbě. Kombinovaný ukazatel se mezi jednotlivými zeměmi mírně liší a rozdíl činí okolo 10 bodů. Nedostatky jsou především způsobeny omezeným přístupem k registrovaným lékům, buď z důvodu neexistence úhrady nebo kvůli populačním omezením, včetně omezeného přístupu k inhibitorům PD-1/PD-L, který má za následek průměrně nízký podíl pacientů léčených touto skupinou léků.

V RÁMCI ZEME

OBECNÝ NEDOSTATEK - NSCLC

Polsko

51.0

Maďarsko

64.0

Česká republika

46.0

Slovensko

49.2

SOULAD S PREDPISY

Z 25 léků doporučovaných směrnicemi pro klinickou praxi ESMO je v zemích V4 v průměru k dispozici okolo 55-60 %. Určité rozdíly existují i v přístupu k nově registrovaným lékům - výsledky se v jednotlivých zemích liší o16 procentních bodů.

OD ROZHODNUTÍ O REGISTRACI PO ÚHRADU ZDRAVOTNÍMI POJIŠTOVNAMI

Zátež populace danou chorobou

DALY* - Pocet na 100 000

*délka života upravená podle zdravotního postižení

CÍLOVÁ POPULACE

pd-1/pd-l1

PRÍSTUP K LÉKUM

POCET LÉCENÝCH PACIENTU (2021)

PRÍSTUP K LÉKUM

PROCENTO OŠETRENÉ POPULACE (%)

HLAVNÍ PROBLÉMY

  • Průměrná doba do schválení úhrady léku na NSCLC v zemích V4 je víc než 2,6 roku. Rozdíl mezi nejkratší a nejdelší průměrnou dobou schvalování úhrady léku na NSCLC v jednotlivých zemích V4 jsou 2,0 roky.
  • V roce 2021 se podíl pacientů z cílové populace léčený inhibitory PD-1/PD-L1 v zemích V4 značně lišil: od 4 % na Slovensku přes 32-37 % v Maďarsku a Polsku po 61 % v Česku.
  • Populační zátěž definovaná pomocí DALY (počet let života upravený o invaliditu) je v případě rakoviny plic ve všech zemích V4 významná.

Projekt

Zjišťovali jsme rozdíly v přístupu k inovativním lékům a diagnostice ve vybraných terapeutických oblastech v zemích Visegrádu (V4) (Polsko, Maďarsko, Česko a Slovensko).