A weboldalon bemutatott elemzés újabb kiadású (2024-es).

Csak EN és PL nyelvi változatban érhető el.

Betegségenkénti helyzetértékelés

Tüdőrák (Nem kissejtes tüdőrák, NSCLC)

Az NSCLC-vel kapcsolatban végzett GAP analízis a diagnosztizáláshoz és kezeléshez való mérsékelt korlátozásokat tárt fel. A kombinált indikátor országonként közepes mértékű eltérés tapasztalható körülbelül 10 pontnyi különbségekkel. A betegek hozzáférésére irányuló felkészülést (GAP, Gearing up to Patient Access) főként a regisztrált gyógyszerekhez való korlátolt hozzáférés mozgatja, amiért vagy a visszatérítés hiánya vagy pedig populációs korlátok okolhatók, ideértve a PD-1/PD-L inhibitorokra vonatkozó bizonyos megszorítások, aminek eredményeként mérsékelt arányban kezelnek betegeket ezzel a gyógyszercsoporttal.

ÖSSZEHASONLÍTÁS

ÖSSZESÍTETT GAP INDIKÁTOR - NSCLC

Lengyelország

51.0

Magyarország

64.0

Csehország

46.0

Szlovákia

49.2

MEGFELELÉS A NEMZETKÖZI IRÁNYELVEKNEK

Az ESMO klinikai gyakorlati útmutatásokban ajánlott 25 gyógyszer átlagosan körülbelül 55-60%-a érhető el V4 országokban. Az újonnan engedélyezett gyógyszerek elérhetőségei között vannak bizonyos differenciák - az egyes országok között az eredmények 16 százalékpont mértékben eltérnek.

AZ ENGEDÉLYEZÉSTŐL A TÁMOGATÁSIG

Betegségteher

DALY* - 100 ezer főre vetítve

*egészségkárosodással korrigált életévek

BETEGCÉLCSOPORT

pd-1/pd-l1

HOZZÁFÉRÉS A GYÓGYSZEREKHEZ

KEZELT BETEGEK SZÁMA (2021)

HOZZÁFÉRÉS A GYÓGYSZEREKHEZ

KEZELT POPULÁCIÓ ARÁNYA (%)

FŐ PROBLÉMÁK

  • A V4 országokban az NSCLC elleni gyógyszerek átlagos visszatérítési ideje több mint 2,6 év. Az országok között a visszatérítés legrövidebb és leghosszabb átlagos időtartama közötti különbség 2,0 év.
  • A V4 országokban a PD-1/PD-L1 inhibitor gyógyszerekkel kezelt célpopulációba tartozó betegek aránya nagymértékben eltérő volt 2021-ben a V4 tagállamok között: a szlovákiai 4%-tól a magyarországi és lengyel 32-37%-on át a Csehországban tapasztalt 61%-ig.
  • A DALY (fogyatékossággal eltöltött életévek) alapján a népesség tüdőrák miatti terheltsége az összes V4 országban jelentős.

A projektről

A visegrádi országokban (Lengyelország, Magyarország, Csehország és Szlovákia) 10 kiválasztott terápiás területen vizsgáltuk az innovatív gyógyszerekhez való hozzáférés és a diagnosztika terén mutatkozó lemaradást.