Prostředí choroby
Diabetes mellitus
Podle GAP skóre byla v zemích V4 shledána významná omezení diagnózy i přístupu k léčbě diabetes mellitus s výraznými rozdíly mezi jednotlivými zeměmi. Rozdíl mezi nejvyšším a nejnižším národním skóre je 40 procent. Hlavními důvody tohoto nízkého hodnocení je omezený přístup k registrovaným lékům z důvodu chybějící úhrady zdravotními pojišťovnami či přísných omezení úhrady a nízké procento pacientů léčených léky registrovanými od roku 2010, zejména v Polsku.
V RÁMCI ZEME
OBECNÝ NEDOSTATEK - Diabetes mellitus
SOULAD S PREDPISY
Ve směrnicích pro klinickou praxi byla nalezena kladná doporučení pro 27 léků na diabetes mellitus, přičemž mezi jednotlivými zeměmi existují velké rozdíly, neboť v Polsku je soulad léčby s pokyny pouze 22 % (kvůli závažným omezením v přístupu) a v ostatních státech 60-80 % (zde existují střední až nízká omezení v přístupu k léčbě).
Zátež populace danou chorobou
DALY* - Pocet na 100 000
*délka života upravená podle zdravotního postižení
CÍLOVÁ POPULACE
prevalence cukrovky
Wartości szacunkowe dla populacji leczonej insulinami.
PRÍSTUP K LÉKUM
Pocet pacientu lécených registrovanými léky v letech 2011-2022
PRÍSTUP K LÉKUM
PROCENTO OŠETRENÉ POPULACE (%)
HLAVNÍ PROBLÉMY
- Průměrná doba do schválení úhrady léku na diabetes mellitus v zemích V4 jsou 2,0 roky. Rozdíl mezi nejkratší a nejdelší průměrnou dobou schvalování úhrady léku na DM v jednotlivých zemích V4 je 4,9 roku.
- Užívání léků registrovaných od roku 2010 je nízké, pod hranicí 15 %.
- DALY (počet let života upravený o invaliditu) ve spojení se zátěží tímto onemocněním je v zemích V4 kromě Slovenska zřetelně vyšší než je průměr EU. Zátěž touto chorobou podle skóre DALY jeví v zemích V4 v období let 1995-2019 rostoucí trend, což je v souladu s pozorováním v rámci celé Evropské unie.
Projekt
Zjišťovali jsme rozdíly v přístupu k inovativním lékům a diagnostice ve vybraných terapeutických oblastech v zemích Visegrádu (V4) (Polsko, Maďarsko, Česko a Slovensko).