A weboldalon bemutatott elemzés újabb kiadású (2024-es).

Csak EN és PL nyelvi változatban érhető el.

Betegségenkénti helyzetértékelés

Diabétesz

A GAP pontszámokkal mérve a visegrádi (V4) országokban lényeges korlátozások vannak a diabetes mellitus diagnosztizálásában és a kezelés elérhetőségében egyértelmű különbségekkel. A legmagasabb és legalacsonyabb pontszámot elérő ország közötti különbség 40 pont. A visszaminősítés fő oka a visszatérítés hiánya vagy a visszatérítésre vonatkozó nagyfokú korlátozások, és a 2010-óta engedélyezett gyógyszerekkel kezelt betegek alacsony aránya, ami különösen Lengyelország vonatkozásában igaz.

ÖSSZEHASONLÍTÁS

ÖSSZESÍTETT GAP INDIKÁTOR - Diabétesz

Lengyelország

31.6

Magyarország

46.6

Csehország

70.7

Szlovákia

54.2

MEGFELELÉS A NEMZETKÖZI IRÁNYELVEKNEK

A klinikai gyakorlati irányelvekben 27, diabetes mellitus elleni gyógyszerre vannak pozitív ajánlások és az országok között óriási az egyenlőtlenség. Lengyelországban az irányelveknek való megfelelés mindössze 22%-os (súlyos korlátozások az elérhetőséget illetően), míg a többi országban ez 60-80% (mérsékelt-alacsony elérhetőség).

AZ ENGEDÉLYEZÉSTŐL A TÁMOGATÁSIG

Betegségteher

DALY* - 100 ezer főre vetítve

*egészségkárosodással korrigált életévek

BETEGCÉLCSOPORT

Diabétesz prevalenciája

Diabétesz becsült prevalenciája (GBD).

HOZZÁFÉRÉS A GYÓGYSZEREKHEZ

A 2011-2022-ben regisztrált gyógyszerekkel kezelt betegek száma

HOZZÁFÉRÉS A GYÓGYSZEREKHEZ

KEZELT POPULÁCIÓ ARÁNYA (%)

*A 2011-2022 között regisztrált gyógyszerekkel kezelt betegek százalékos aránya

FŐ PROBLÉMÁK

  • A V4 országokban a diabétesz elleni gyógyszerek átlagos visszatérítési ideje 2,0 év. Az országok között a visszatérítés legrövidebb és leghosszabb átlagos időtartama közötti különbség 4,9 év.
  • A 2010-óta engedélyezett gyógyszerek szedése alacsony, nem éri el a 15%-ot.
  • Szlovákia kivételével a V4 országokban a DALY (fogyatékossággal eltöltött életévek) egyértelműen magasabb, mint az Európai Uniós átlag. Növekvő trend figyelhető meg a DALY terhelésben 1995 és 2019 között a V4 országokban, amely az EU-ban tapasztaltakkal egybeesik.

A projektről

A visegrádi országokban (Lengyelország, Magyarország, Csehország és Szlovákia) 10 kiválasztott terápiás területen vizsgáltuk az innovatív gyógyszerekhez való hozzáférés és a diagnosztika terén mutatkozó lemaradást.