BETEGSÉGENKÉNTI HELYZETÉRTÉKELÉS

Parkinson kór

GAP pontszámban mérve a Parkinson kór diagnosztizálásához és kezeléséhez való hozzáférhetőség terén súlyos korlátozásokat azonosítottak a visegrádi (V4) országokban. Az eredmények országról országra mérsékelten eltérőek. A legmagasabb és legalacsonyabb pontszám közötti különbség körülbelül 11 pont. A rendkívül kedvezőtlen értékelés fő oka a legújabban regisztrált gyógyszerek elérhetőségének a visszatérítés hiánya miatti extrém korlátozott volta, melynek eredményeként a Parkinson kór elleni legújabb molekulákkal vagy készítményekkel kezelt betegek aránya 0%.

ÖSSZEHASONLÍTÁS

ÖSSZESÍTETT GAP INDIKÁTOR - Parkinson kór

Lengyelország

33

Magyarország

46

Csehország

54

Szlovákia

54

MEGFELELÉS A NEMZETKÖZI IRÁNYELVEKNEK

A Parkinson kórra nemrég engedélyezett mindhárom gyógyszer a klinikai útmutatásokban ajánlott gyógyszercsoportokba tartozik. Azonban a V4 régióban ezekre a gyógyszerekre általában nincs visszatérítés: mindössze egy gyógyszer visszatérítését fedezik Csehországban és egyet Magyarországon.

AZ ENGEDÉLYEZÉSTOL A TÁMOGATÁSIG

Betegségteher

DALY* - 100 ezer fore vetítve

*egészségkárosodással korrigált életévek

BETEGCÉLCSOPORT

Parkinson-kór prevalenciája

HOZZÁFÉRÉS A GYÓGYSZEREKHEZ

KEZELT BETEGEK SZÁMA (2021)

HOZZÁFÉRÉS A GYÓGYSZEREKHEZ

KEZELT POPULÁCIÓ ARÁNYA (%)

FO PROBLÉMÁK

  • A V4 országokban a Parkinson kór elleni gyógyszerek átlagos visszatérítési ideje csaknem 6,3 év. Az országok között a visszatérítés legrövidebb és leghosszabb átlagos időtartama közötti különbség kevesebb mint 0,5 év.
  • A Parkinson kórra legújabban regisztrált három gyógyszerre 2021-ben nem volt visszatérítés a V4 országokban sem rendszeres visszatérítés sem pedig korai elérhetőségi program formájában. A célcsoportban az ilyen gyógyszerekkel kezelt betegek aránya így 0% az összes V4 országban.
  • V4 országokban a népesség terheltsége az Európai Uniós átlagénál sokkal alacsonyabb. A DALY értékek erősen növekvő trendje volt megfigyelhető az elmúlt években a V4 országokban.

A projektről

A visegrádi országokban (Lengyelország, Magyarország, Csehország és Szlovákia) 10 kiválasztott terápiás területen vizsgáltuk az innovatív gyógyszerekhez való hozzáférés és a diagnosztika terén mutatkozó lemaradást.