PROSTREDÍ CHOROBY
Parkinsonova nemoc
Podle GAP skóre byla v zemích V4 zjištěna závažná omezení přístupu k diagnóze a léčbě Parkinsonovy nemoci. Výsledky se v jednotlivých zemích mírně liší a rozdíl mezi nejvyšším a nejnižším skóre je okolo 11 bodů. Hlavním důvodem vysoce nepříznivého hodnocení je extrémně omezený přístup k nejnovějším registrovaným lékům, který je způsoben neexistencí úhrady, což má za následek nulové procento pacientů léčených nejnovějšími molekulárními léky nebo složeními určenými k léčbě Parkinsonovy nemoci.
V RÁMCI ZEME
OBECNÝ NEDOSTATEK - Parkinsonova nemoc
SOULAD S PREDPISY
Všechny tři posledně registrované léky na Parkinsonovu nemoc spadají do skupiny léků, které doporučují směrnice pro klinickou praxi. Nicméně tyto léky obecně nejsou v zemích V4 hrazeny zdravotními pojišťovnami: pouze jeden lék je hrazen v České republice a jeden v Maďarsku.
Zátež populace danou chorobou
DALY* - Pocet na 100 000
*délka života upravená podle zdravotního postižení
CÍLOVÁ POPULACE
parkinson’s disease prevalence
PRÍSTUP K LÉKUM
POCET LÉCENÝCH PACIENTU (2021)
PRÍSTUP K LÉKUM
PROCENTO OŠETRENÉ POPULACE (%)
HLAVNÍ PROBLÉMY
- Průměrná doba do schválení úhrady léku na Parkinsonovu nemoc v zemích V4 je téměř 6,3 roku. Rozdíl mezi nejkratší a nejdelší průměrnou dobou schvalování úhrady léku na Parkinsonovu nemoc v jednotlivých zemích V4 je méně než 0,5 roku.
- Tři posledně registrované léky na Parkinsonovu nemoc nebyly v roce 2021 ještě zdravotními pojišťovnami v zemích V4 hrazeny ani v rámci běžných úhrad, ani v rámci programu časného přístupu. Podíl pacientů z cílové skupiny léčený těmito léky je tedy ve všech zemích V4 nulový.
- Zátěž populace v zemích V4 je v porovnání s průměrem EU mnohem nižší. V uplynulých letech byl však v zemích V4 pozorován silně vzestupný trend z pohledu hodnot DALY.
Projekt
Zjišťovali jsme rozdíly v přístupu k inovativním lékům a diagnostice ve vybraných terapeutických oblastech v zemích Visegrádu (V4) (Polsko, Maďarsko, Česko a Slovensko).