Panoráma chorôb
Lymfóm
Stredná úroveň obmedzení v diagnostike a prístupe k liečbe lymfómov bola identifikovaná v krajinách Vyšehradskej štvorky (V4) na základe merania skóre GAP. Výsledky sa v jednotlivých krajinách líšia a rozdiel medzi najvyšším a najnižším skóre je 25 bodov. Hlavným dôvodom obmedzenej výkonnosti krajín V4 je obmedzený prístup k registrovaným liekom – vrátane nových liekov vybraných na podrobnú analýzu – z dôvodu nedostatočnej úhrady alebo vysokých obmedzení úhrad.
V CELEJ KRAJINE
CELKOVÝ ROZDIEL (GAP) - Lymfóm
SÚLAD S USMERNENIAMI
V usmerneniach pre klinickú prax sa našli pozitívne odporúčania pre 9 liekov proti lymfómu. 5 až 7 z nich je dostupných pre pacientov s lymfómom v krajinách V4. Toto naznačuje vo všeobecnosti podstatné obmedzenia v prístupe k najnovším liečebným postupom odporúčaným v usmerneniach pre klinickú prax, najmä preto, že usmernenia pre lymfóm sú relatívne zastarané.
Zataženie obyvatelstva
DALY* - na 100 tis.
*roky života prispôsobené zdravotnému postihnutiu
CIELOVÁ POPULÁCIA
Vybrané lieky
PRÍSTUP K LIEKOM
POCET LIECENÝCH PACIENTOV
PRÍSTUP K LIEKOM
LIECENÁ POPULÁCIA (%)
HLAVNÉ PROBLÉMY
- Priemerný čas do úhrady liekov proti lymfómom v krajinách V4 je 3,4 roka. Rozdiel medzi najkratším a najdlhším priemerným časom do úhrady medzi štátmi je 0,9 roka.
- Podiel pacientov v cieľovej populácii liečených analyzovanými vybranými novými liekmi je v krajinách V4 nízky a odhaduje sa pod 50% v roku 2021 s výnimkou Slovenska, kde bolo dosiahnuté skóre 60%.
- Záťaž vyplývajúca z rokov života prispôsobených zdravotnému postihnutiu (DALY) je v krajinách V4 asi o 10 – 15% nižšia ako je priemer EÚ. Tak ako v celej EÚ, aj v krajinách V4 bola v rokoch 2005-2019 pozorovaná stabilizácia záťaže.
Projekt
Merali sme rozdiel v prístupe k inovatívnym liekom a diagnostike vo vybraných terapeutických oblastiach v krajinách Vyšehradskej štvorky (Poľsko, Maďarsko, Česko a Slovensko).