A weboldalon bemutatott elemzés újabb kiadású (2024-es).

Csak EN és PL nyelvi változatban érhető el.

Betegségenkénti helyzetértékelés

Limfóma

GAP pontszámban mérve a limfóma diagnosztizálása és kezelése terén mérsékelt szintű korlátozásokat azonosítottak a visegrádi (V4) országokban. Az eredmények országról országra eltérőek - legmagasabb és legalacsonyabb pontszám közötti különbség több mint 25 pont. A korlátozott V4 teljesítmény fő oka a regisztrált gyógyszerekhez - így a részletes elemzésre kijelölt úl gyógyszerekhez - való korlátozott hozzáférés a visszatérítés hiánya vagy a visszatérítésre vonatkozó nagyfokú korlátozások miatt.

ÖSSZEHASONLÍTÁS

ÖSSZESÍTETT GAP INDIKÁTOR - Limfóma

Lengyelország

37.7

Magyarország

40

Csehország

49.9

Szlovákia

54.7

MEGFELELÉS A NEMZETKÖZI IRÁNYELVEKNEK

Klinikai gyakorlati útmutatókban 9, limfóma elleni gyógyszerre találhatók pozitív ajánlások. Limfómás betegek számára ezek közül 5-7 érhető el a V4 országokban. Ez a klinikai gyakorlati irányelvekben ajánlott legújabb kezelésekhez való elérhetőségre vonatkozó általában lényeges korlátozásokat jelez, különösen azóta, amióta a limfómával kapcsolatos irányelvek viszonylag elavultak.

AZ ENGEDÉLYEZÉSTŐL A TÁMOGATÁSIG

Betegségteher

DALY* - 100 ezer főre vetítve

*egészségkárosodással korrigált életévek

BETEGCÉLCSOPORT

Elemzésre kiválasztott gyógyszerek

HOZZÁFÉRÉS A GYÓGYSZEREKHEZ

KEZELT BETEGEK SZÁMA (2021)

HOZZÁFÉRÉS A GYÓGYSZEREKHEZ

KEZELT POPULÁCIÓ ARÁNYA (%)

FŐ PROBLÉMÁK

  • A V4 országokban a limfóma elleni gyógyszerek átlagos visszatérítési ideje 3,4 év. Az országok között a visszatérítés legrövidebb és leghosszabb átlagos időtartama közötti különbség 0,9 év.
  • A célpopulációban a vizsgált új gyógyszerekkel kezelt a betegek aránya alacsony a V4 országokban, és becslések szerint 2021-ben 50% alatt, Szlovákiát kivéve, ahol 60%-os eredményt értek el.
  • A V4 országokban a DALY (fogyatékossággal eltöltött életévek) körülbelül 10-15% alacsonyabb az EU-s átlagnál. Akárcsak az EU egészében a V4 országokban is a terheltség stabilizálódását figyelték meg 2005-2019-ben.

A projektről

A visegrádi országokban (Lengyelország, Magyarország, Csehország és Szlovákia) 10 kiválasztott terápiás területen vizsgáltuk az innovatív gyógyszerekhez való hozzáférés és a diagnosztika terén mutatkozó lemaradást.