Prostředí choroby
Lymfom
Podle GAP skóre byla v zemích Visegrádu (V4) zjištěna průměrná úroveň omezení diagnózy a přístupu k léčbě lymfomu. Výsledky se v jednotlivých zemích liší - rozdíl mezi nejvyšším a nejnižším skóre je 25 bodů. Hlavním důvodem omezeného výkonu zemí V4 v této oblasti je omezený přístup k registrovaným lékům - včetně novinek v léčbě lymfomu vybraných pro podrobnější analýzu - příčinou je neexistence úhrady nebo vysoká omezení úhrady těchto léků.
V RÁMCI ZEME
OBECNÝ NEDOSTATEK - Lymfom
SOULAD S PREDPISY
V analyzovaných směrnicích pro klinickou praxi byla nalezena pozitivní doporučení pro 9 léků na lymfom. Pacienti s lymfomem v zemích V4 mají k dispozici 5 - 7 z nich. To naznačuje obecně značné omezení přístupu k nejnovější léčbě doporučené směrnicemi pro klinickou praxi, zejména proto, že pokyny pro léčbu lymfomu jsou relativně zastaralé.
Zátež populace danou chorobou
DALY* - Pocet na 100 000
*délka života upravená podle zdravotního postižení
CÍLOVÁ POPULACE
Vybrané léky
PRÍSTUP K LÉKUM
Liczba leczonych pacjentów
PRÍSTUP K LÉKUM
PROCENTO OŠETRENÉ POPULACE (%)
HLAVNÍ PROBLÉMY
- Průměrná doba do schválení úhrady léku na lymfom v zemích V4 je 3,4 roku. Rozdíl mezi nejkratší a nejdelší průměrnou dobou schvalování úhrady léku na lymfom v jednotlivých zemích V4 je 0,9 roku.
- Podíl pacientů z cílové populace léčených analyzovanými vybranými novými léky je v zemích V4 nízký a odhaduje se na cca 35 % v roce 2021, s výjimkou Slovenska, které dosáhlo skóre 60 %.
- Zátěž zemí V4 podle počtu let upraveného o invaliditu (DALY) je okolo 10-15 %, což je méně než průměr EU. Podobně jako v celé Evropské unii byla v letech 2005-2019 pozorována stabilizace počtu nových případů.
Projekt
Zjišťovali jsme rozdíly v přístupu k inovativním lékům a diagnostice ve vybraných terapeutických oblastech v zemích Visegrádu (V4) (Polsko, Maďarsko, Česko a Slovensko).