Panoráma chorôb
Leukémia (AML)
V krajinách Vyšehradskej štvorky (V4) boli identifikované významné obmedzenia v prístupe k diagnostike a liečbe AML. Získané skóre zaraďuje ukazovateľ AML na strednú úroveň spomedzi všetkých hodnotených ochorení. Výsledky sa v jednotlivých štátoch líšia – rozdiel medzi najvyšším a najnižším skóre presahuje 23 bodov. Hlavným dôvodom neuspokojivej výkonnosti skupiny V4 pri AML je obmedzený prístup k novým liekom vo všetkých krajinách V4 z dôvodu chýbajúcej úhrady alebo prísnych kritérií úhrady. Jediné oblasti, ktoré ťahajú celkové skóre nahor, sú relatívne dobrý prístup k diagnostike AML v regióne a relatívne slušná doba dostupnosti (vo vzťahu k iným ochoreniam).
V CELEJ KRAJINE
CELKOVÝ ROZDIEL (GAP) - AML
SÚLAD S USMERNENIAMI
V analyzovaných usmerneniach pre klinickú prax sa našli pozitívne odporúčania pre 6 liekov proti AML. Minimálne 3 z nich sú dostupné pacientom s AML v krajinách V4 – súlad s usmerneniami sa hodnotí na 50 – 67%.
Zataženie obyvatelstva
DALY* - na 100 tis.
*roky života prispôsobené zdravotnému postihnutiu
CIELOVÁ POPULÁCIA
Vybrané lieky
PRÍSTUP K LIEKOM
POCET LIECENÝCH PACIENTOV (2021)
PRÍSTUP K LIEKOM
LIECENÁ POPULÁCIA (%)
HLAVNÉ PROBLÉMY
- Priemerný čas do úhrady liekov proti AML v krajinách V4 je takmer 2,6 roka. Rozdiel medzi najkratším a najdlhším priemerným časom do úhrady medzi krajinami je 0,9 roka.
- Absorpcia vybraných nových liekov v cieľovej populácii je veľmi diferencovaná a pohybuje sa od 2% v Poľsku a 17% v Maďarsku až po 51 – 56% na Slovensku a v Česku.
- DALY (disability adjusted life-years - počet rokov života prispôsobených zdravotnému postihnutiu) záťaž súvisiaca s AML v krajinách V4 je nižšia (až o 10%) ako je priemer Európskej únie.
Projekt
Merali sme rozdiel v prístupe k inovatívnym liekom a diagnostike vo vybraných terapeutických oblastiach v krajinách Vyšehradskej štvorky (Poľsko, Maďarsko, Česko a Slovensko).