A weboldalon bemutatott elemzés újabb kiadású (2024-es).

Csak EN és PL nyelvi változatban érhető el.

Betegségenkénti helyzetértékelés

Leukémia (AML)

Az AML diagnosztizálásához és kezeléséhez való hozzáférése terén jelentős korlátozásokat azonosítottak a Visegrádi Négyek (V4) országaiban. A kapott pontszámok az AML mutatóját az összes értékelt betegséget tekintve közepes szintre sorolják be. Az eredmények országonként eltérőek - legmagasabb és legalacsonyabb pontszám közötti különbség több mint 23 pont. AML tekintetében a V4 csoport elégtelen teljesítményének fő oka az összes V4 országban az újszerű gyógyszerek korlátozott elérhetősége a visszatérítés hiánya vagy a szigorú visszatérítési kritériumok miatt. Az egyetlen terület, amely az összpontszámot emeli a régióban a viszonylag jó hozzáférés az AML diagnosztizálására és a viszonylag tisztességes elérhetőségi idő (más betegségekhez viszonyítva).

ÖSSZEHASONLÍTÁS

ÖSSZESÍTETT GAP INDIKÁTOR - AML

Lengyelország

33

Magyarország

46

Csehország

54

Szlovákia

54

MEGFELELÉS A NEMZETKÖZI IRÁNYELVEKNEK

A vizsgált klinikai gyakorlati útmutatókban 6 AML gyógyszerre található pozitív ajánlások. Ezek közül legalább 3 elérhető az AML-es betegek számára a V4 országokban - az útmutatásoknak való megfelelés 50-67%-ra értékelhető.

AZ ENGEDÉLYEZÉSTŐL A TÁMOGATÁSIG

Betegségteher

DALY* - 100 ezer főre vetítve

*egészségkárosodással korrigált életévek

BETEGCÉLCSOPORT

Elemzésre kiválasztott gyógyszerek

HOZZÁFÉRÉS A GYÓGYSZEREKHEZ

KEZELT BETEGEK SZÁMA (2021)

HOZZÁFÉRÉS A GYÓGYSZEREKHEZ

KEZELT POPULÁCIÓ ARÁNYA (%)

FŐ PROBLÉMÁK

  • A V4 országokban az AML elleni gyógyszerek átlagos visszatérítési ideje csaknem 2,6 év. Az országok között a visszatérítés legrövidebb és leghosszabb átlagos időtartama közötti különbség 0,9 év.
  • A kijelölt új gyógyszerek szedése a célnépességben jelentős mértékben különbözik a Lengyelországban mért 2%-tól és a Magyarországban talált 17%-tól a szlovákiai és csehországi 51-56%-ig.
  • A V4 országokban az AML-el kapcsolatos DALY (fogyatékossággal eltöltött életévek) terheltség az Európai Uniós átlagnál alacsonyabb.

A projektről

A visegrádi országokban (Lengyelország, Magyarország, Csehország és Szlovákia) 10 kiválasztott terápiás területen vizsgáltuk az innovatív gyógyszerekhez való hozzáférés és a diagnosztika terén mutatkozó lemaradást.