Analýza prezentovaná na webu má novější vydání (2024).

Je k dispozici pouze v jazykových verzích EN a PL.

O projektu

Projekt představuje nástroj GAP pro sledování přístupu k inovativním léčivům a diagnostice ve vybraných terapeutických oblastech v zemích Visegrádu (V4).

Další informace

Cíle

Naším cílem bylo vytvořit rámec několika ukazatelů, které mohou smysluplně zachytit více dimenzí dostupnosti léčby pro pacienty (neomezených pouze na dostupnost léků) pro 12 nemocí a zároveň odrážet zvláštní charakteristiky středoevropského regionu podle obrazu zemí Visegrádu (V4).

Bylo vybráno 12 indikací (oblastí terapie), které poslouží jako typické příklady pro popis a hodnocení přístupu pacientů k inovativním terapiím. Kritéria výběru zahrnovala dostupnost nových produktů, tj. oblasti onemocnění bez nových terapeutických alternativ byly z naší analýzy vyloučeny. Předpokladem bylo identifikovat pouze ty oblasti, kde se v současné klinické praxi vyskytují nedostatky v přístupu pacientů k novým léčivým přípravkům.

Iniciativa byla realizována s podporou konsorcia vedeného společností HTA Consulting.

Prohlédnout údaje

Jaké ukazatele byly zvoleny?

Ukazatele přístupu pacientů k léčbě jsou popisná měření, která hodnotí úroveň přístupu pacientů k léčivým přípravkům definováním souboru referenčních hodnot pro srovnání.

Bylo vybráno celkem 12 indikací (oblastí terapie) ve 3 kategoriích, které poslouží jako typické příklady pro popis a hodnocení přístupu pacientů k inovativním terapiím v zemích Visegrádské skupiny (V4). Hodnocenými oblastmi léčby byly ty, pro které bylo v Evropě nedávno (v letech 2010-2022) schváleno alespoň několik nových inovativních léčebných postupů; bylo tedy možné posoudit, do jaké míry se staly skutečně dostupnými pro pacienty i v reálném životě. Pro hodnocení nedostatků byly vybrány tyto oblasti léčby: rakovina prsu, nemalobuněčný karcinom plic (NSCLC), rakovina vaječníků a rakovina prostaty v onkologii; akutní myeloidní leukémie (AML), lymfomy (více typů), spinální svalová atrofie (SMA) a cystická fibróza v kategorii vzácných onemocnění; a diabetes mellitus, roztroušená skleróza (MS), astma a Parkinsonova choroba (PD) v kategorii "ostatních" onemocnění.

Po přezkoumání stávajících a veřejně dostupných ukazatelů přístupu pacientů k léčbě v mezinárodních měřeních jsme vytvořili víceúrovňový hierarchický rámec ukazatelů, v němž jsou ukazatele agregovány pro každou terapeutickou oblast a pro každou zemi, což umožňuje flexibilní srovnání na několika úrovních. Všechny terapeutické oblasti jsou hodnoceny pomocí stejného souboru 8 ukazatelů zachycujících různé aspekty přístupu pacientů, včetně dostupnosti, cenové dostupnosti a přístupnosti inovativních léčivých přípravků, léčby doporučené klinickými pokyny a diagnostiky; dále bylo zohledněno také reálné využívání vybraných terapií. Všechny ukazatele byly přizpůsobeny konkrétní oblasti léčby, pokud jde o relevantní farmaceutické výrobky a diagnostické testy.

Údaje, z nichž ukazatele vycházejí, jsou údaje zveřejněné vnitrostátními orgány v každé zemi, včetně vnitrostátních databází úhrad, protokolů o úhradách a databází receptů. Dále jsme jako měřítko použili mezinárodní pokyny publikované odbornými organizacemi. V případech, kdy některé potřebné údaje nebyly ve všech zemích veřejně dostupné, jsme použili odhady založené na dostupných údajích. Máte-li zájem o podrobný popis naší metodiky a vývoje ukazatelů, zkontrolujte tento dokument (English only)

Partners (2023 VYDÁNÍ)

efpia - logo Infarma - logo

Made by (2023 VYDÁNÍ)

HTA Consulting - logo