A projektről
A GAP projekt keretében kidolgoztunk egy mérőeszközt, amellyel nyomon követhető az innovatív gyógyszerekhez és diagnosztikához való hozzáférés a visegrádi országok (V4) meghatározott terápiás területein.
BővebbenCélok
Célunk az volt, hogy kidolgozzunk egy olyan, több indikátorból álló keretrendszert, ami felöleli a betegek hozzáférésének több dimenzióját (és nem csak az elérhetőségre korlátozódik) a 12 terápiás területre vonatkozóan, miközben a közép-európai régió sajátosságait is figyelembe veszi a visegrádi országok helyzetének elemzése során.
12 olyan indikációt (terápiás területet) választottunk ki, amelyek tipikus példaként szolgálnak az innovatív terápiákhoz való hozzáférés bemutatásához és értékeléséhez. A kiválasztási kritériumok között szerepelt az új készítmények megjelenése a területen, azaz az új terápiás alternatívákkal nem rendelkező betegségterületeket kizártuk elemzésünkből. Így olyan terápiás területeket válogattunk be, amelyekben lehetséges volt megvizsgálni, hogy az új kezelésekhez való hozzáférésben ténylegesen milyen régiós lemaradás figyelhető meg.
A kezdeményezés HTA Consulting és által vezetett konzorcium támogatásával valósult meg.
Adatok megtekintéseMik azok az indikátorok?
A beteghozzáférés indikátorai olyan leíró jellegű mérőszámok, amelyek a hozzáférés szintjét egy mérhető viszonyítási alaphoz, referenciaértékhez (benchmark) képest értékelik.
Összesen 12 indikációt (terápiás területet) választottunk ki 3 kategóriában, amelyek példaként szolgálhatnak a visegrádi (V4) országokban a betegek innovatív terápiákhoz való bemutatásához és értékeléséhez. A vizsgált terápiás területeken a közelmúltban (azaz 2010 és 2022 között) legalább néhány új innovatív kezelés kapott európai engedélyt, így lehetséges volt annak megvizsgálása, hogy ezek az új kezelések milyen mértékben váltak elérhetővé a betegek számára a gyakorlatban is. Elemzésünkbe a következő terápiás területek kerültek be: emlőrák, nem kissejtes tüdőrák (NSCLC), petefészekrák, valamint prosztatarák az onkológia területén; akut myeloid leukémia (AML), limfóma (több típus), gerincvelői izomsorvadás (SMA) és cisztás fibrózis a ritka betegségek között; valamint cukorbetegség, sclerosis multiplex (MS), asztma és Parkinson-kór (PD) az "egyéb" krónikus betegségek kategóriájában.
A különböző nemzetközi mérésekben már létező, nyilvánosan publikált hozzáférési indikátorok áttekintését követően egy többszintű indikátor keretrendszert dolgoztunk ki, amelyben az önálló indikátorokat terápiás területenként és országonként aggregáltuk, ami rugalmas összehasonlításokat tesz lehetővé. Valamennyi terápiás területet ugyanazon 8 indikátor segítségével értékeltük, amelyek a betegek hozzáférésének különböző szempontjaira vonatkoznak, beleértve az innovatív gyógyszerek, a klinikai irányelvek által ajánlott kezelések és a diagnosztikai vizsgálatok elérhetőségét, megfizethetőségét és gyakorlati hozzáférhetőségét; továbbá a kiválasztott terápiák valós felhasználását (gyógyszerforgalom) is figyelembe vettük. Minden egyes indikátor esetén az adott terápiás területen releváns gyógyszerkészítményeket és diagnosztikai vizsgálatokat vontuk be az elemzésbe.
Az indikátorok az egyes országok nemzeti hatóságai által közzétett adatoka épülnek, beleértve a nemzeti közfinanszírozási adatbázisokat, a finanszírozási protokollokat és a gyógyszerforgalmi adatokat. Emellett az orvosszakmai szervezetek által publikált nemzetközi klinikai irányelvek szolgáltak összehasonlítási alapként. Azokban az esetekben, amikor bizonyos adatpontok nem voltak nyilvánosan hozzáférhetőek minden ország esetében, a rendelkezésre álló adatokon alapuló saját becsléseket használtunk. A módszertan és az egyes indikátorok részletes leírása megtalálható az innen letölthető összefoglalóban. (English only)