A weboldalon bemutatott elemzés újabb kiadású (2024-es).

Csak EN és PL nyelvi változatban érhető el.

GAP ADATOK

Interaktív formában közzétesszük az elemzésben felhasznált adatokat - összesített eredmény, 8 indikátor és részletes információk 12 terápiás területen.

Átfogó

Beszámoló szakembereknek

PowerBI

Power BI visualization

Összefoglaló

Elemzésünk eredményei alátámasztják, hogy mind a támogatott terápiák számának növelése, mind a hozzáférést szűkítő kritériumok megszüntetése elengedhetetlen. Indikátoraink igazolják, hogy kell a gyógyszerek törzskönyvezése és a befogadás közötti időszak rövidítésére és a diagnosztikához való hozzáférés jelentős javítására van szükség. A befogadási eljárásokkal és a diagnosztikához való időben történő hozzáféréssel kapcsolatos kihívások olyan területek, ahol az országok közös fellépésére lehet szükség.

A visegrádi országokban a legnagyobb lemaradást a ritka betegségek esetében állapítottuk meg a vizsgált három nagy terület közül. A rendelkezésre álló gyógyszerek száma minden országban korlátozott, különösen az SMA és a cisztás fibrózis esetében. A ritka onkológiai betegségek esetében viszont sokkal nagyobb eltérés tapasztalható az egyes visegrádi országok között, ami a legújabb orvosi technológiákhoz való hozzáférésben mutatkozó nagyfokú egyenlőtlenség jele. Az onkológiai indikációkban jobb eredmények születtek, azonban a V4 országok közötti különbségek még mindig jelentősek - különösen a petefészek- és a prosztatarák esetén. Az eredmények legnagyobb szórása az egyes országok között a krónikus betegségek esetében figyelhető meg. A támogatásba befogadásig eltelt idő és a közfinanszírozottan rendelkezésre álló terápiás lehetőségek köre változó, különösen a diabétesz esetén.

A vizsgált betegségek mindegyikénél jelentős korlátokat azonosítottunk a legújabb terápiás lehetőségekhez, valamint a gyors diagnosztikához való hozzáférésben. Az általunk vizsgált betegségcsoportok alapján arra lehet következtetni, hogy hasonló hozzáférési korlátok más betegségekben is fennállnak. Ez azt jelenti, hogy a visegrádi országokban a betegeket nem a klinikai irányelvek által ajánlott, optimális módon kezelik. Mindez szuboptimális terápiás eredményeket, megnövekedett betegségterhet és közvetett módon többletkiadást eredményez.