Analýza prezentovaná na webovej stránke má novšie vydanie (2024).

Je dostupný iba v anglickej a PL jazykovej verzii.

Panoráma chorôb

RAKOVINA VAJECNÍKOV

Analýza skóre GAP odhalila stredné až závažné obmedzenia v prístupe k liečbe a diagnostike rakoviny vaječníkov v krajinách Vyšehradskej štvorky (V4). Výsledky sa v jednotlivých krajinách veľmi líšia, pričom rozdiel medzi najvyšším a najnižším skóre je až 39 bodov. Hlavnou príčinou neuspokojivej výkonnosti V4 v tejto oblasti – najmä v Maďarsku a na Slovensku - je obmedzený prístup k registrovaným liekom v krajinách V4 z dôvodu nedostatočnej úhrady alebo jej výrazného obmedzenia, ktoré sa v niektorých krajinách premieta do nízkej absorpcie inhibítorov PARP.

V CELEJ KRAJINE

CELKOVÝ ROZDIEL (GAP) - RAKOVINA VAJECNÍKOV

Poľsko

59.0

Maďarsko

39.3

Česko

55.0

Slovensko

30.9

SÚLAD S USMERNENIAMI

Tri lieky na rakovinu vaječníkov mali v usmerneniach pre klinickú prax kladné odporúčanie. Iba 1 až 2 z nich sú dostupné pre pacientov s rakovinou vaječníkov v každej z krajín V4, čo vedie k 33-67% možnej liečby v súlade s usmerneniami v regióne.

OD REGISTRÁCIE AŽ PO ÚHRADU

Zataženie obyvatelstva

DALY* - na 100 tis.

*roky života prispôsobené zdravotnému postihnutiu

CIELOVÁ POPULÁCIA

inhibítory parp

PRÍSTUP K LIEKOM

POCET LIECENÝCH PACIENTOV (2021)

PRÍSTUP K LIEKOM

LIECENÁ POPULÁCIA (%)

HLAVNÉ PROBLÉMY

  • Priemerný čas do úhrady liekov na rakovinu vaječníkov v krajinách V4 je 4,5 roka. Rozdiel medzi najkratším a najdlhším priemerným časom do úhrady medzi krajinami je viac ako 3,7 roka.
  • Celkovo asi polovica pacientov s rakovinou vaječníkov v krajinách V4, potenciálne vhodných pre inhibítory PARP, bola skutočne liečená jedným z týchto liekov. Pokrytie liečby sa však medzi krajinami V4 značne líši od menej ako 1% do 83%.
  • Záťaž meraná ukazovateľom DALY (počet rokov života prispôsobených zdravotnému postihnutiu) vo väčšine krajín V4 je vysoko nad priemerom Európskej únie. Jedinou výnimkou je Slovensko, kde najnovšia záťaž meraná ukazovateľom DALY je presne na úrovni priemeru EÚ.

Projekt

Merali sme rozdiel v prístupe k inovatívnym liekom a diagnostike vo vybraných terapeutických oblastiach v krajinách Vyšehradskej štvorky (Poľsko, Maďarsko, Česko a Slovensko).