Jak czytać skalę?
Krótkie wyjaśnienie
Skala pokazuje, jak duże są ograniczenia w dostępie do leków lub świadczeń w danym kraju w danej dziedzinie/ach i aspekcie/ach. Zakres skali to 0-100, wartość 100 oznacza brak ograniczeń w dostępie do danego leczenia lub diagnostyki, a 0 oznacza brak dostępu do wybranych leków lub świadczeń. Wyniki przedstawione są w skali kolorystycznej: najlepsze wyniki (75 punktów i więcej) oznaczone są kolorem zielonym, najgorsze wyniki (25 punktów i mniej) kolorem fioletowym, a szeroki zakres wyników średnich oznaczono kolorem niebieskim. Z wyjątkiem zielonej podskali, ciemniejszy odcień odnosi się do gorszych wyników.
Łączne wyniki dla danego kraju i choroby są na ogół niskie lub średnie, co wskazuje na znaczącą potrzebę poprawy możliwości leczenia. W kontekście przyjętej skali oznacza to, że odpowiednie słupki mają najczęściej kolor niebieski, przy czym kolor błękitny wskazuje na mniejsze ograniczenia w dostępie do wybranych metod leczenia lub świadczeń, a kolor granatowy oznacza znaczne ograniczenia w dostępie do terapii.
Jak czytać skalę?
Skala pokazuje, jak duże są ograniczenia w dostępie do leków lub świadczeń w danym kraju w danej dziedzinie/ach i aspekcie/ach...
Różnice w dostępie do terapii w krajach V4 są istotne - czas na działanie.
Mimo że w ciągu ostatnich dwóch dekad zaobserwowano znaczną poprawę w dostępie do innowacyjnych terapii, istnieje jeszcze kilka punktów krytycznych, które należy zaadresować, aby zapewnić optymalne leczenie w krajach grupy V4. Za pomocą narzędzia GAP (GEARING UP ACCESS PROPOSAL FOR V4) w sposób kompleksowy zmierzono dostęp do innowacyjnych terapii w wybranych obszarach terapeutycznych w krajach Grupy Wyszehradzkiej (V4) (Polska, Węgry, Czechy i Słowacja), przyjmując za punkt odniesienia optymalny standard opieki. Przeprowadzona analiza pozwoliła na zidentyfikowanie opóźnień w dostępności do opieki.
Pomimo wielu podobieństw krajów V4, można zaobserwować co najmniej kilka różnic w dostępności do opieki zdrowotnej. W każdym z tych krajów można wyróżnić obszary terapeutyczne o lepszym bądź gorszym dostępie . Niemniej jednak dostęp do opieki zdrowotnej w regionie V4 jest jednak daleki od optymalnego, co wyraźnie potwierdza konieczność natychmiastowej interwencji w celu poprawy dostępu do niej w całym regionie.
Więcej o projekciePolska
W Polsce najbardziej znaczące bariery w dostępie do diagnostyki i leczenia wystąpiły w chorobach przewlekłych.
Czechy
W Czechach szczególnie dobre wyniki w dostępie do opieki zdrowotnej uzyskano w obszarze chorób rzadkich.
Słowacja
Na Słowacji poziom ograniczeń w dostępie do opieki zdrowotnej jest względnie podobny we wszystkich analizowanych obszarach, najwyższy wynik uzyskano dla kategorii chorób rzadkich.
Węgry
Na Węgrzech zaobserwowano największą poprawę względem wyników z poprzedniej edycji, nadal jednak to w tym państwie ogólny wskaźnik GAP jest najniższy.
Czas na działanie.
Analiza opiera się na wskaźniku GAP - zagregowanym wyniku wielokryterialnego zestawu wskaźników, który pozwala na elastyczne porównywanie wyników dla każdego wskazania i każdego kraju na kilku poziomach. Wszystkie wskazania oceniane są za pomocą zestawu 8 wskaźników obejmujących różne aspekty dostępu pacjentów (w tym dostępność do leków, przystępność cenową i dostępność leków oraz diagnostyki).Wyniki prowadzą do wniosku, że wszystkie kraje V4 mają znaczne braki w dostępie do opieki zdrowotnej mierzone w każdej z 12 starannie wybranych chorób.
Jednak pomimo tej niekorzystnej diagnozy, analiza GAP nie służy krytyce, ale ma na celu nawiązanie dialogu i wsparcie decydentów oraz innych interesariuszy w przygotowaniu się do nadchodzących innowacji w opiece zdrowotnej w krajach V4. Ujawnione różnice mogą stać się motywacją do wyznaczenia kierunków zmian i podejmowania działań, w efekcie których wyrówna się dostęp do opieki zdrowotnej w krajach Grupy Wyszehradzkiej.
Przegląd chorób
Rak płuc (NSCLC)
Analiza GAP dla NSCLC ujawniła umiarkowane ograniczenia w dostępie zarówno do diagnostyki, jak i leczenia.
Czytaj więcejRak Piersi
We wszystkich krajach Grupy Wyszehradzkiej (V4), pomimo poprawy wyników zdrowotnych u chorych na raka piersi w ostatnich latach, konieczne jest dalsze rozwiązywanie problemów w celu poprawy dostępu do świadczeń zdrowotnych.
Czytaj więcejRak Prostaty
Umiarkowane ograniczenia w dostępie do diagnostyki i leczenia raka gruczołu krokowego stwierdzono w krajach Grupy Wyszehradzkiej (V4).
Czytaj więcejRak Jajnika
W analizie GAP ujawniły się umiarkowane do poważnych ograniczenia w dostępie do leczenia i diagnostyki raka jajnika w krajach Grupy Wyszehradzkiej (V4).
Czytaj więcejMukowiscydoza
Ograniczenia w dostępie do leczenia i diagnostyki mukowiscydozy w regionie V4 różnią się diametralnie pomiędzy państwami, a różnica między krajem o najwyższej i najniższej punktacji wynosi około 35 punktów.
Czytaj więcejOstra Białaczka Szpikowa (AML)
W krajach Grupy Wyszehradzkiej (V4) zidentyfikowano znaczące ograniczenia w dostępie do diagnostyki i leczenia AML.
Czytaj więcejChłoniaki
W krajach Grupy Wyszehradzkiej (V4) zaobserwowano umiarkowany poziom ograniczeń w diagnostyce i dostępie do leczenia chłoniaków, mierzony za pomocą skali GAP.
Czytaj więcejSMA
W krajach Grupy Wyszehradzkiej (V4) stwierdzono umiarkowane do poważnych ograniczeń w dostępie do diagnostyki i leczenia SMA, mierzone za pomocą wskaźnika GAP.
Czytaj więcejCukrzyca
W krajach Grupy Wyszehradzkiej (V4) stwierdzono znaczne ograniczenia w dostepie do diagnostyki jak i leczenia cukrzycy, co zostało zmierzone za pomocą wskaźnika GAP, przy czym między krajami tymi występują wyraźne różnice.
Czytaj więcejStwardnienie rozsiane
W krajach Grupy Wyszehradzkiej (V4) stwierdzono umiarkowane ograniczenia w dostępie do leczenia i diagnostyki stwardnienia rozsianego, mierzone za pomocą wskaźnika GAP.
Czytaj więcejAstma
W krajach Grupy Wyszehradzkiej (V4) stwierdzono umiarkowane ograniczenia w dostępie do diagnostyki i leczenia astmy, mierzone za pomocą wskaźnika GAP.
Czytaj więcejChoroba Parkinsona
W krajach Grupy Wyszehradzkiej (V4) stwierdzono poważne ograniczenia w dostępie do diagnostyki i leczenia choroby Parkinsona, mierzone za pomocą wskaźnika GAP.
Czytaj więcejDuża potrzeba poprawy opieki medycznej w krajach V4 Czytaj więcej
Przegląd chorób
Wnioski
Istnieje potrzeba szybkiej poprawy opieki zdrowotnej w krajach grupy V4. Refundacja nowych leków jest opóźniona, a liczba pacjentów, którzy mogliby zostać zdiagnozowani lub leczeni, jest znacznie ograniczona. Wszystko to ma bezpośredni wpływ na jakość opieki. Sytuacja jest specyficzna dla każdego obszaru terapeutycznego, ale ogólnie można stwierdzić, że wszystkie kraje V4 mają znaczne ograniczenia GAP w dostępie do leków i diagnostyki.
Porównanie pomiędzy krajami
Ograniczenia GAP w krajach grupy V4 wynikają głównie z ograniczeń refundacyjnych i ograniczonej liczby technologii finansowanych przez płatnika publicznego.
Polska
Obszar, w którym występują największe ograniczenia w dostępie do diagnostyki i leczenia, to choroby przewlekłe. Wynik uzyskany dla nowotworów jest natomiast najwyższy spośród porównywanych państw.
Węgry
Na Węgrzechi poziom ograniczeń w dostępie do opieki zdrowotnej jest podobny we wszystkich analizowanych obszarach; przy czym najwyszy wynik uzyskano w onkologii, a niższe i niemal identyczne wyniki – w chorobach rzadkich i przewlekłych.