Panoráma chorôb

Astma

Na základe meraní skóre GAP bola v krajinách Vyšehradskej štvorky (V4) zistená stredná úroveň obmedzení v prístupe k liečbe a diagnostike astmy. Výsledky sa v jednotlivých krajinách výrazne líšia a rozdiel medzi krajinou s najvyšším a najnižším skóre je približne 24 bodov. Hlavným dôvodom relatívne nepriaznivého hodnotenia je obmedzený prístup k registrovaným liekom z dôvodu nedostatočnej úhrady alebo jej obmedzenia a veľmi nízky podiel pacientov s eozinofilnou astmou liečených najnovšími biologickými liekmi.

V CELEJ KRAJINE

CELKOVÝ ROZDIEL (GAP) - Astma

Poľsko

60.9

Maďarsko

53.1

Česko

77

Slovensko

58.4

SÚLAD S USMERNENIAMI

Klinické usmernenia odporúčajú všetky najnovšie povolené lieky na astmu. V skupine krajín V4 ich je dostupných v priemere 63%. Rozptyl výsledkov pre tento KPI je veľký (30 percentuálnych bodov), čo naznačuje veľké rozdiely v prístupe k najnovším povoleným liekom v týchto krajinách.

OD REGISTRÁCIE AŽ PO ÚHRADU

Zataženie obyvatelstva

DALY* - na 100 tis.

*roky života prispôsobené zdravotnému postihnutiu

CIELOVÁ POPULÁCIA

pacientov s eozinofilnou astmou

PRÍSTUP K LIEKOM

POCET LIECENÝCH PACIENTOV (2021)

PRÍSTUP K LIEKOM

LIECENÁ POPULÁCIA (%)

*percento populácie pacientov s eozinofilnou astmou

HLAVNÉ PROBLÉMY

  • Priemerný čas do úhrady liekov na liečbu astmy v krajinách V4 sú 2 roky. Rozdiel medzi najkratším a najdlhším priemerným časom do úhrady medzi krajinami je 2,5 roka.
  • Absorpcia nových biologických liekov u cieľovej populácie je nízka až veľmi nízka vo všetkých štátoch – v Česku je to 31% a v ostatných krajinách V4 sa pohybuje od 4% do 9%.
  • Populačná záťaž v štátoch V4 je oveľa nižšia ako priemer Európskej únie. Jedinou výnimkou je Poľsko, kde je zaťaženie astmou merané ukazovateľom DALY v súlade s európskym priemerom. V posledných rokoch bol v krajinách V4 zaznamenaný trend mierneho nárastu hodnôt ukazovateľa DALY pre astmu.

Projekt

Merali sme rozdiel v prístupe k inovatívnym liekom a diagnostike vo vybraných terapeutických oblastiach v krajinách Vyšehradskej štvorky (Poľsko, Maďarsko, Česko a Slovensko).