A weboldalon bemutatott elemzés újabb kiadású (2024-es).

Csak EN és PL nyelvi változatban érhető el.

HOGYAN ÉRTELMEZZÜK A SKÁLÁT?

A skála azt mutatja, hogy mekkora egy ország lemaradása az adott terület(ek)en és szempont(ok)ban. A skála értékei 0-100-ig terjednek, ahol a 100 azt jelenti, hogy az adott terápia vagy diagnosztika tekintetében nem azonosítottunk hozzáférési korlátokat, a 0 pedig azt, hogy a vizsgált gyógyszerekhez vagy szolgáltatásokhoz egyáltalán nem lehet hozzáférni. Az eredményeket színskála mutatja be, a legjobb eredményeket (75 ponttól felfelé) zölddel, a legrosszabb eredményeket (25 pont vagy kevesebb) lilával, a két szélsőség közé eső közepes eredményeket pedig kékkel ábrázolva. A zöld részskála kivételével a sötétebb árnyalat a rosszabb eredményekre vonatkozik.

Az egyes országokra és betegségekre vonatkozó összpontszámok általában alacsonyak vagy közepesek, ami azt jelzi, hogy a jobb kezelési lehetőségek terén jelentős szükséglet azonosítható. A színskálán ezek az értékek többnyire a kék tartományba esnek; a halványabb kék szín a vizsgált terápiák vagy szolgáltatások hozzáférésében mérsékelt hiányosságokat jelez, a sötétebb kék szín pedig a jelentős hiányosságokra utal.

HOGYAN ÉRTELMEZZÜK A SKÁLÁT?

A skála azt mutatja, hogy mekkora egy ország lemaradása az adott terület(ek)en és szempont(ok)ban.

A visegrádi országokban nagy a lemaradás a terápiákhoz való hozzáférésben - ideje cselekedni.

Bár az elmúlt két évtizedben jelentős javulás figyelhető meg a közép- és kelet-európai országok innovatív terápiákhoz való hozzáférése tekintetében, több kritikus ponton további beavatkozásokra van szükség annak érdekében, hogy a régió betegei hozzájussanak a legoptimálisabb kezeléshez. A GAP (GEARING UP ACCESS PROPOSAL FOR V4) projekt keretei között kidolgozott mérési eszköz prudens módon méri az új gyógyszerekhez való hozzáférés szintjét a visegrádi országokban (Lengyelország, Magyarország, Csehország és Szlovákia), meghatározott terápiás területeken. Az elemzés eredményei alapján azonosíthatók bizonyos hozzáférési problémák a vizsgált területeken.

Az érintett országok hasonlósága ellenére számos ponton különbség figyelhető meg a gyógyszerek hozzáférhetőségét illetően. Mindegyik országban azonosíthatók jobb és rosszabb hozzáféréssel jellemezhető terápiás területek. Összességében azonban a visegrádi országokban a terápiás innovációkhoz való hozzáférés szintje közel sem optimális, ezért sürgős beavatkozásokra van szükség az új, innovatív gyógyszerekhez való hozzáférés javítása érdekében a régió egészében.

Bővebben a projektről

Lengyelország

Lengyelországban a diagnózishoz és a kezeléshez való hozzáférés terén...a legjelentősebb akadályokat a krónikus betegségek esetében figyelték meg.

Csehország

Csehországban különösen jó teljesítményt értek el a ritka betegségek egészségügyi ellátásához való hozzáférés területén.

Szlovákia

Szlovákiában az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférést érintő korlátozások szintjea vizsgált területek mindegyikén nagyon hasonló.

Magyarország

Magyarországon szinte valamennyi vizsgált terápiás területen súlyosan korlátozott a hozzáférés, a legjelentősebb limitációk a krónikus betegségek területén mutatkoztak.

Itt az ideje cselekedni.

Az elemzés alapjául a GAP indikátor szolgál - ez egy olyan, több kritériumot lefedő, specifikus indikátor keretrendszer összesített eredménye, amely lehetővé teszi az eredmények rugalmas összehasonlítását az egyes terápiás területekre vagy országokra összesítve. Valamennyi terápiás terület értékelése ugyanazon 8 indikátor segítségével történt, amelyek kiterjedtek a betegek hozzáférésének olyan különböző szempontjaira, mint az innovatív gyógyszerek és a diagnosztikai vizsgálatok elérhetősége, megfizethetősége és gyakorlati hozzáférhetősége. Az eredményekből az a következtetés vonható le, hogy a V4-ek mindegyikében jelentős elmaradás azonosítható az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférésben, a 12 értékelésre kiválasztott terápia terület mindegyikén.

E szomorú „diagnózis” ellenére azonban jelen elemzés célja nem a felelőskeresés ebben a kifejezetten komplex kérdésben; támogatni szeretnénk a döntéshozókat és más szereplőket abban, hogy a V4-ek megfelelően fel tudjanak készülni az egészségügyi ellátásban várható további innovációk fogadására. A feltárt különbségek reményeink szerint ösztönözni fogják az egészségügyi ellátáshoz való egyenlő hozzáférés előmozdítását a V4 országokban, valamint lehetővé teszik a beavatkozási pontok és lehetséges fejlesztési irányok azonosítását.

Betegségenkénti helyzetértékelés

Tüdőrák (NSCLC)

Az NSCLC-vel kapcsolatban végzett GAP analízis a diagnosztizáláshoz és kezeléshez való mérsékelt korlátozásokat tárt fel.

Bővebben

Emlőrák

Az utóbbi években az emlőrákos betegek egészségügyi állapotai terén tapasztalt javulás ellenére, az összes visegrádi (V4) országban az egészségügyi ellátás javítását illetően további problémamegoldó beszélgetésre van szükség.

Bővebben

Prosztatarák

A visegrádi (V4) országokban mérsékelt korlátozásokat találtak a prosztatarák diagnosztizálása és kezelése terén.

Bővebben

Petefészekrák

A GAP pontszámelemzés feltárta, hogy a petefészekrák kezeléséhez és diagnosztizálásához való hozzáférhetőség mérsékelt -súlyos a visegrádi (V4) országokban.

Bővebben

Cisztás fibrózis

A cisztás fibrózis kezelés és diagnosztizálás elérhetőségének korlátai drámaian eltérnek a régióban, ahol a legmagasabb és a legalacsonyabb pontszámú országok közötti különbség körülbelül 35 pont.

Bővebben

Leukémia (AML)

Az AML diagnosztizálásához és kezeléséhez való hozzáférése terén jelentős korlátozásokat azonosítottak a Visegrádi Négyek (V4) országaiban.

Bővebben

Limfóma

GAP pontszámban mérve a limfóma diagnosztizálása és kezelése terén mérsékelt szintű korlátozásokat azonosítottak a visegrádi (V4) országokban.

Bővebben

SMA

GAP pontszámban mérve az SMA diagnosztizálása és kezelése terén súlyos-mérsékelt szintű korlátozásokat azonosítottak a visegrádi (V4) országokban.

Bővebben

Diabétesz

A GAP pontszámokkal mérve a visegrádi (V4) országokban lényeges korlátozások vannak a diabetes mellitus diagnosztizálásában és a kezelés elérhetőségében egyértelmű különbségekkel.

Bővebben

Sclerosis multiplex

GAP pontszámban mérve a szklerózis multiplex diagnosztizálása és kezelése terén mérsékelt szintű korlátozásokat azonosítottak a visegrádi (V4) országokban.

Bővebben

Asztma

GAP pontszámban mérve az asztma diagnosztizálása és kezelése terén mérsékelt szintű korlátozásokat azonosítottak a visegrádi (V4) országokban.

Bővebben

Parkinson kór

GAP pontszámban mérve a Parkinson kór diagnosztizálásához és kezeléséhez való hozzáférhetőség terén súlyos korlátozásokat azonosítottak a visegrádi (V4) országokban. Az eredmények országról országra mérsékelten eltérőek.

Bővebben

NAGY SZÜKSÉG VAN AZ ELLÁTÁS JAVÍTÁSÁRA A V4 ORSZÁGOKBAN

Bővebben

Betegségenkénti helyzetértékelés
KÖVETKEZTETÉS

A V4 országokban az egészségügyi ellátás gyors javítására van szükség. Az új gyógyszerek támogatásba befogadása késik, és jelentősen korlátozott azon betegek száma, akiket diagnosztizálni vagy kezelni lehetett volna. Mindez az ellátás minőségére is közvetlen hatással van. Noha a helyzet minden egyes terápiás területen sajátos, általánosságban megállapítható, hogy valamennyi V4 országban jelentős hiányosságok tapasztalhatók a gyógyszerekhez és diagnosztikához való hozzáférés terén.

ORSZÁGOK ÁTTEKINTÉSE

A V4-ek lemaradása a hozzáférésben elsősorban a támogatott technológiák korlátozott számára, illetve a készítmények csak szűkített betegkör számára történő támogatására vezethető vissza.

Lengyelország

Daganatos betegségek

61

Ritka betegségek

57

Krónikus betegségek

41

Az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés terén a legsúlyosabb hiányosságok a krónikus betegségek területén tapasztalhatók.

Csehország

Daganatos betegségek

63

Ritka betegségek

75

Krónikus betegségek

63

A kezeléshez és a diagnózishoz való hozzáférésben mutatkozó lemaradás a ritka betegségek terén a legkevésbé jelentős.

Szlovákia

Daganatos betegségek

57

Ritka betegségek

55

Krónikus betegségek

52

Szlovákiában a GAP-ok szintje nagyon hasonló a vizsgált területek mindegyikén.

Magyarország

Daganatos betegségek

54

Ritka betegségek

44

Krónikus betegségek

44

A diagnózishoz és a kezeléshez való hozzáférés legkomolyabb hiányosságait a krónikus és a ritka betegségek területén azonosíthatók.