Analýza prezentovaná na webu má novější vydání (2024).

Je k dispozici pouze v jazykových verzích EN a PL.

Jak rozumět této stupnici?

Stupnice ukazuje, jak velký je nedostatek podle GAP analýzy pro danou zemi ve vybraných oblastech a aspektech. Číselná stupnice 0-100, kde 100 znamená žádné omezení nejpřesnější léčby nebo diagnózy a 0 znamená nedostupnost předem zvolených intervencí nebo služeb, je prezentována jako barevná škála s nejlepšími výsledky (75 bodů a více) vybarvenými zeleně, nejhoršími výsledky (25 bodů a méně) vybarvenými fialově a širokým rozsahem středních výsledků znázorněných modře. S výjimkou zelené dílčí stupnice se tmavší odstín vztahuje k horším výsledkům.

Kombinované skóre pro danou zemi a nemoc je obecně nízké až střední, což naznačuje velkou potřebu lepších možností léčby. Z hlediska stupnice to znamená, že sloupce jsou vybarveny převážně modře, přičemž světlá barva označuje omezené omezení přístupu k referenčním léčebným postupům nebo službám a tmavě modrá barva představuje značný nedostatek v přístupu k terapiím.

Jak rozumět této stupnici?

Stupnice ukazuje, jak velký je nedostatek podle GAP analýzy pro danou zemi ve vybraných oblastech a aspektech...

Nedostatky v přístupu k léčbě v zemích V4 jsou velké - je čas jednat.

Přestože v posledních dvou desetiletích došlo k významnému zlepšení přístupu pacientů k inovativním léčebným postupům, je třeba ještě vyřešit několik dalších kritických bodů, aby byla v regionu zajištěna co nejoptimálnější léčba. Nástroj GAP (GEARING UP ACCESS PROPOSAL FOR V4, Příprava návrhu přístupu pro země V4) uvážlivě změřil dostupnost ve vybraných terapeutických oblastech v zemích Visegrádské skupiny (V4) (Polsko, Maďarsko, Česká republika a Slovensko) s optimálním standardem péče jako referenčním údajem pro srovnání. Provedená analýza umožnila identifikovat určité nedostatky v dostupnosti zdravotní péče.

Navzdory přirozené shodě těchto podobně smýšlejících zemí lze v dostupnosti zdravotní péče pozorovat přinejmenším několik rozdílů. V každé zemi existují oblasti léčby, v nichž je situace lepší nebo naopak horší než jinde. Celkově však přístup ke zdravotní péči v zemích Visegrádské skupiny není zdaleka optimální, což jasně potvrzuje naléhavou potřebu zásahů, které by zlepšily přístup k novým lékům v celém regionu.

Další informace o projektu

Polsko

V Polsku se největší překážky v přístupu k diagnostice a léčbě týkaly chronických onemocnění.

Česká republika

V Česku bylo dosaženo zvláště dobrých výsledků, pokud jde o přístup ke zdravotní péči v oblasti vzácných onemocnění.

Slovensko

Na Slovensku je míra omezení přístupu ke zdravotní péči ve všech sledovaných oblastech velmi podobná.

Maďarsko

V Maďarsku byla zjištěna omezení téměř ve všech analyzovaných terapeutických oblastech, přičemž nejvýznamnější překážky se týkaly diagnostiky a přístupu k léčbě chronických onemocnění.

Je čas začít jednat.

Analýza je založena na ukazateli GAP - souhrnném výsledku vícekriteriálního specifického rámce klíčových ukazatelů, který umožňuje flexibilně porovnávat výsledky pro každou indikaci a pro každou zemi na několika úrovních. Všechny indikace jsou hodnoceny pomocí 8 podobných ukazatelů zachycujících různé aspekty přístupu pacientů k léčbě (včetně dostupnosti, cenové dostupnosti a přístupnosti léků i diagnostiky), které vedly k politováníhodnému závěru, že všechny země V4 mají značné nedostatky v přístupu ke zdravotní péči, jak to bylo zjištěno u každé z 12 pečlivě vybraných nemocí.

Navzdory této neblahé diagnóze však tato jedinečná analýza neslouží k tomu, abychom se obviňovali z obtíží evidentně složité problematiky, ale abychom, doufejme, podpořili rozhodovací orgány a další zúčastněné strany při přizpůsobování se nadcházejícím inovacím ve zdravotnictví v zemích V4. Odhalené rozdíly se mohou stát motivací pro podporu rovného přístupu ke zdravotní péči v zemích V4 a naznačit směr potřebných opatření ke zlepšení pro zúčastněné strany.

Prostředí choroby

Rakovina plic (NSCLC)

GAP analýza odhalila pro NSCLC průměrná omezení přístupu jak k diagnóze, tak k léčbě.

Další informace

Rakovina prsu

Ve všech zemích Visegrádské skupiny (V4) je navzdory zlepšení zdravotních výsledků pacientek s rakovinou prsu v posledních letech třeba dále diskutovat o řešení problémů s cílem zlepšit poskytování zdravotní péče.

Další informace

RAKOVINA PROSTATY

V zemích Visegrádské skupiny (V4) byla zjištěna střední omezení přístupu k možnostem diagnózy a léčby rakoviny prostaty.

Další informace

KARCINOM VAJECNÍKU

Analýza pomocí GAP skóre odhalila střední až závažná omezení v přístupu k diagnóze a léčbě rakoviny vaječníků v zemích Visegrádu (V4).

Další informace

Cystická fibróza

Omezení diagnózy a léčby cystické fibrózy se v regionu dramaticky liší a rozdíl mezi nejvyšším a nejnižším skóre činí přibližně 35 bodů.

Další informace

Leukémie (AML)

V zemích Visegrádské čtyřky (V4) byla zjištěna významná omezení v přístupu k diagnostice a léčbě AML.

Další informace

Lymfom

Podle GAP skóre byla v zemích Visegrádu (V4) zjištěna průměrná úroveň omezení diagnózy a přístupu k léčbě lymfomu.

Další informace

SMA

Podle GAP skóre byla v zemích Visegrádu (V4) zjištěna střední až vysoká omezení přístupu k diagnóze a léčbě SMA.

Další informace

Diabetes mellitus

Podle GAP skóre byla v zemích V4 shledána významná omezení diagnózy i přístupu k léčbě diabetes mellitus s výraznými rozdíly mezi jednotlivými zeměmi.

Další informace

Roztroušená skleróza

Podle GAP skóre byla v zemích V4 zjištěna střední omezení přístupu k diagnóze a léčbě roztroušené sklerózy.

Další informace

Astma

Podle GAP skóre byla v zemích V4 zjištěna střední omezení přístupu k diagnóze a léčbě astmatu.

Další informace

Parkinsonova nemoc

Podle GAP skóre byla v zemích V4 zjištěna závažná omezení přístupu k diagnóze a léčbě Parkinsonovy nemoci.

Další informace

VELKÁ POTŘEBA ZLEPŠENÍ PÉČE V ZEMÍCH V4

Další informace

Prostředí choroby
ZÁVĚR

V zemích V4 je třeba rychlé zlepšení zdravotní péče. Úhrada nových léků je zpožděná a počet pacientů, kteří mohli být diagnostikováni nebo léčeni, se tím značně omezuje. To má přímý dopad na kvalitu péče. Situace je specifická pro každou terapeutickou oblast, ale obecně lze snadno konstatovat, že všechny země V4 mají v přístupu k lékům a diagnostice značné nedostatky.

PŘEHLED SROVNÁNÍ JEDNOTLIVÝCH ZEMÍ

Nedostatky podle analýzy GAP v zemích V4 jsou dány především úhradovými omezeními a omezeným počtem technologií hrazených veřejným plátcem.

Polsko

Onkologická onemocnení

61

Vzácné choroby

57

Chronická onemocnení

41

Největší nedostatky v přístupu ke zdravotní péči podle analýzy GAP se týkají chronických onemocnění.

Česká republika

Onkologická onemocnení

63

Vzácné choroby

75

Chronická onemocnení

63

Nedostatky v přístupu k léčbě a diagnostice jsou nejméně významné u vzácných onemocnění.

Slovensko

Onkologická onemocnení

57

Vzácné choroby

55

Chronická onemocnení

52

Na Slovensku je míra omezení přístupu ke zdravotní péči ve všech sledovaných oblastech velmi podobná.

Maďarsko

Onkologická onemocnení

54

Vzácné choroby

44

Chronická onemocnení

44

Mezi oblasti s nejvýznamnějšími nedostatky v přístupu k diagnostice a léčbě patří jak chronická tak vzácná onemocnění.